Czy polscy mężczyźni uważają się za ludzi sukcesu i co ich zdaniem ten sukces determinuje?

Czy polscy mężczyźni uważają się za ludzi sukcesu? Z badań przeprowadzonych przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Lutzville wynika, że 47 proc. ankietowanych w wieku 25-30 lat i 41 proc. w wieku 31-40 lat tak właśnie myśli. W grupach wiekowych 41-55 lat i 56-65 lat odpowiedzi twierdzącej udzieliło kolejno 26 proc. i 21 proc., czyli prawie połowa mniej ankietowanych.
Warto zwrócić też uwagę na to, że wśród mężczyzn, którzy udzielili odpowiedzi twierdzącej aż 46 proc. ma wykształcenie wyższe. Bardzo interesujące w kontekście odpowiedzi na to pytanie jest też to, że w miastach powyżej pół miliona mieszkańców większy odsetek mężczyzn uważa, że sukcesu nie odniósł.
Elementy sukcesu
Jakie czynniki budują w Polakach przekonanie, że osiągnęli sukces? Powodzenie w finansach, pracy, posiadanie rodziny czy może możliwość realizacji swoich pasji? Otóż prawie we wszystkich kategoriach, zarówno wiekowych, jak i związanych z wykształceniem i niezależnie od miejsca zamieszkana wśród najczęściej wybieranych odpowiedzi jest posiadanie rodziny.
Co więcej badania pokazują, że postrzeganie wartości rodziny zmienia się wraz z wiekiem. Wśród ankietowanych w wieku 41-55 lat i 56-65 lat jako główny czynnik warunkujący sukces, rodzinę wskazało 58 proc. i 59 proc.. Wśród młodszych badanych dla ok. 40 proc. rodzina jest najważniejsza. W tej grupie wiekowej nieco większe znaczenie ma sukces finansowy i zawodowy.
Drugie miejsce na podium zajmuje możliwość realizacji swoich pasji, a w tej kwestii najwięcej odpowiedzi twierdzących jest wśród badanych w wieku 25 – 30 lat. Na kolejnej pozycji znajduje się sukces finansowy – 19 proc. badanych od 25 do 40 roku życia uważa, że miarą sukcesu są właśnie pieniądze.
Osobowość sukcesu
Wśród cech charakteru lub osobowości kluczowych do osiągnięcia przez mężczyznę sukcesu w pierwszej trójce najczęściej wskazywanych odpowiedzi były wytrwałość (51 proc.), pewność siebie (42 proc.) i opanowanie (32 proc.). Determinacja uważana jest za jedną z najważniejszych cech wśród ankietowanych z grupy z wykształceniem podstawowym i zawodowym, natomiast dla tych z wykształceniem wyższym, najważniejsza jest roztropność i rozwaga.

KOMENTARZE (0)