Zarządzanie: Branża finansowa jest zdominowana przez mężczyzn

- Zatrudnianie kobiet na najwyższe stanowiska jest często oceniane jako ryzyko, również w branży finansowej, w której dominują mężczyźni - mówi Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarządzanie: Branża finansowa jest zdominowana przez mężczyzn

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 lis 2017 16:16


• Według amerykańskich badań (przeprowadzonych przez firmę consultingową Oliver Wyman) w branży finansowej na świecie kobiety obejmują średnio ok. 16 proc. stanowisk menedżerskich.

• W Polsce kobiety stanowią ok. 24 proc. menedżerów w tym obszarze.

• Nie za dobrze wygląda też sytuacja w sektorze fintech.

- Według prognoz odsetek kobiet na świecie zajmujących w finansach wyższe stanowiska do 2048 roku nie przekroczy poziomu 30 proc. Badania pokazują, jak wiele firm nadal uważa, że zatrudnianie kobiet na stanowiska menedżerskie jest bardziej ryzykowne niż w przypadku obejmowania tych pozycji przez mężczyzn. Pozytywny jest jednak fakt, że pracodawcy szukają fachowców i coraz rzadziej kryterium wyboru pracownika czy przyznawania awansu jest płeć. Jest to jednak stopniowa zmiana – mówi Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.

Gdzie jest najwięcej kobiet w kadrze kierowniczej?

Wśród pierwszej trójki państw (spośród 32 krajów objętych badaniem), które odnotowują najwyższy na świecie udział kobiet -finansistek na stanowiskach wysokiego szczebla, są: Norwegia (33 proc.), Szwecja (32 proc.) i Tajlandia (31 proc.). Kraje, które są w niechlubnym gronie państw o najmniejszym odsetku kobiet finansistek na wyższych stanowiskach to Japonia (2 proc.), Korea Południowa (4 proc.) i Szwajcaria (5 proc.). Średni globalny wskaźnik wynosi 16 proc.

- Zatrudnianie kobiet na najwyższe stanowiska jest często oceniane jako ryzyko - również w branży finansowej, w której dominują mężczyźni. Ewentualne błędy kobiety prezes, menedżerki są bardziej eksponowane niż w przypadku mężczyzn. Jednocześnie badania wskazują, że zróżnicowane środowisko pracownicze sprzyja podejmowaniu właściwych decyzji i przeciwdziała pułapkom grupowego myślenia, ale tylko w przypadku gdy kobiety są dopuszczane do decyzyjnych stanowisk, czyli na poziomie zarządczym i kierowniczym. Obecnie mocno zmaskulinizowana branża finansowa jest jednym z najtrudniejszych sektorów dla kobiet – mówi Lucyna Pleśniar.

Niewolnicy systemu

Badania Olivera Wymana wskazują, że kobiety i mężczyźni zaczynają pracę w branży finansowej z wysokim, zbliżonym do siebie poziomem zaangażowania (mężczyźni - 58 proc., a kobiety - 59 proc.). W wieku około 40-50 lat zauważalny jest spadek ambicji zawodowych kobiet, związany z poświęceniem wobec rodziny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Polityka Diversity to Dyskryminacja 2018-03-04 03:18:20

Branza HR i Execitive Search jest CALKOWICIE zdomonowana przez kobiety ktore zatrudniaja wylacznie kobiety. Pod "haselkami" diversity hiring kryje sie jawna i bezczelna dyskryminacja mezczyn. Jezeli jestes facetem i masz takie same lub lepsze kwalifikacje Pani z HR wezmie kolezanke bo ta jest kobieta - to bezpardonowa dyskryminacja

yyx 2017-11-30 22:39:05

Przecież księgowe to w większości kobiety, o jakiej branży finansowej tu mowa ?