PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zarządzanie: Benefity to za mało. Jak podnieść zaangażowanie pracowników?

Według badania Aon Hewitt wskaźnik zaangażowania w Europie rośnie. Niestety nie można tego samego powiedzieć o polskich pracownikach - ich motywacja do pracy jest coraz mniejsza. Dlaczego?

Zarządzanie: Benefity to za mało. Jak podnieść zaangażowanie pracowników?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Poziom zaangażowania polskich pracowników spada, podczas gdy w Europie rośnie.
  • Wszystko wskazuje na to, że poczucie niedocenienia narasta, zarówno pod względem finansowym, jak i pozafinansowym.
  • Istotna jest relacja między przełożonym i podwładnym, na każdym szczeblu w organizacji.

W Polsce poziom zaangażowania pracowników wyniósł w 2017 roku jedynie 48 proc. Dla porównania w Europie wskaźnik ten wynosi 62 proc., a globalnie 63 proc. - wynika z badania Aon Hewitt. To historycznie największa dysproporcja pomiędzy naszym krajem a państwami europejskimi, która wynosi obecnie 14 proc. Dlaczego tak się dzieje?

Powodów może być kilka. Jak pokazuje badanie Aon Hewitt, spada lojalność pracowników wobec firm. Poczucie niedocenienia narasta, zarówno pod względem finansowym, jak i pozafinansowym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Pracodawcy nie wiedzą, jak angażować i motywować pracowników. Bardzo często wydaje im się, że wyższe wynagrodzenie załatwi sprawę. Podwyżki to jednak motywator, który działa bardzo krótko. Być może przez kilka miesięcy pracownik będzie cieszył się z wyższych zarobków, ale później ponownie skupi się na tym, jak jest traktowany w firmie i zaangażowanie spadnie – mówi Justyna Piesiewicz, prezes IACL.

Oczekiwania ludzi rosną, dlatego benefity są już standardem, a nie dodatkowym bonusem. Bywa też, że nie spełniają swojej roli – nie są dopasowane do potrzeb zatrudnionych. Co więcej, na rynek pracy wchodzą młodsze pokolenia, które mają inne potrzeby i oczekiwania niż ich starsi koledzy. Chcą elastyczności, by móc połączyć życie prywatne z zawodowym w dogodny sposób. Oczekują także innego stylu przywództwa i relacji z przełożonym. Nie bez powodu mówi się, że dobry menedżer to zaangażowany zespół. To on poprzez swoje podejście, postawę, szacunek czy kulturę osobistą, buduje motywację w zespole.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zarządzanie: Benefity to za mało. Jak podnieść zaangażowanie pracowników?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Nikoniarz 2018-02-08 08:11:18

    Jak zmotywować? 1. Pieniądze 2. Zrozumcie, że wypoczęty pracownik to wydajny pracownik. Nie można pracować coraz dłużej. Niemcy skracają tydzień pracy! Powód? Chcą spędzać więcej czasu z rodziną i na swoje pasje. Tak. Praca nie jest najważniejszą sprawą w życiu człowieka.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA