PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zarząd sukcesyjny. Już 10 tys. firm uratowanych

  • Autor: PAP/AH
  • 4 paź 2019 20:24

Ponad 10 tys. zarządców sukcesyjnych na koniec września br. było wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - poinformował w piątek resort przedsiębiorczości i technologii. Jak dodano, tyle firm dostało szansę na przetrwanie po śmierci właściciela.

Zarząd sukcesyjny. Już 10 tys. firm uratowanych
MPiT podkreśla, że wprowadzenie rozwiązania, które umożliwia sukcesję, było bardzo ważne, ponieważ w perspektywie 10-20 lat problem sukcesji będzie dotyczył coraz większej liczby polskich firm. fot. Shutterstock
REKLAMA
  • 25 listopada ub.r. weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, na mocy której przedsiębiorcy mają możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego.
  • Celem wprowadzenia przepisów o zarządzie sukcesyjnym było to, aby firma nie kończyła swojej działalności wraz ze śmiercią właściciela, tylko mogła być dalej rozwijana przez kolejne pokolenie.
  • MPiT podkreśla, że wprowadzenie rozwiązania, które umożliwia sukcesję, było bardzo ważne, ponieważ w perspektywie 10-20 lat problem sukcesji będzie dotyczył coraz większej liczby polskich firm.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. W CEIDG rejestrują się przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność jednoosobową (albo w formie spółki cywilnej osób fizycznych).

25 listopada ub.r. weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Resort podkreślił, że przedsiębiorcy mają możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego, dzięki tej ustawie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Celem wprowadzenia przepisów o zarządzie sukcesyjnym było to, aby firma nie kończyła swojej działalności wraz ze śmiercią właściciela, tylko mogła być dalej rozwijana przez kolejne pokolenie. Nie minął jeszcze rok od ich wejścia w życie, a już możemy mówić o pozytywnej reakcji polskich przedsiębiorstw. Świadczy o tym liczba złożonych wniosków o wpis do CEIDG oraz to, że na koniec września br. ustanowionych zostało ponad 10 tys. zarządców sukcesyjnych" - powiedziała cytowana w piątkowym komunikacie minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

Resort tłumaczy, że ponad 10 tys. zarządców sukcesyjnych wpisanych do CEIDG na koniec września tego roku oznacza, że tyle firm dostało szansę na przetrwanie, na wypadek śmierci swojego właściciela.

"Wcześniej w naszym prawie brakowało mechanizmu, który dawałby gwarancję ciągłości działalności przedsiębiorstwa osoby fizycznej po jej śmierci. A także pozwalał na zarządzanie majątkiem, zgodnie z wolą samego przedsiębiorcy albo jego następców prawnych - właścicieli przedsiębiorstwa" - czytamy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarząd sukcesyjny. Już 10 tys. firm uratowanych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA