Coraz więcej państw decyduje się sprawdzić jak w praktyce sprawdza się krótszy tydzień pracy. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Belgia, Islandia, Nowa Zelandia czy Hiszpania i Japonia. A co z Polską? Nasz kraj na razie nie zamierza wykonać żadnych kroków w tym kierunku.

- Skrócenie czasu pracy poniżej 40 godzin tygodniowo to coraz częściej podejmowany temat na międzynarodowej arenie.
- To rozwiązanie testuje już m.in. Hiszpania czy Islandia. Belgijski rząd niedawno ogłosił, że taką zmianę wprowadzi jako stale rozwiązanie w przepisach prawa.
- Temat pojawia się też na naszym rynku pracy. Niedawno o to, czy MRiPS prowadzi badania efektywności pracy pod kątem skrócenia tygodniowego czasu pracy i czy planuje wprowadzić to rozwiązanie, zapytał poseł Michał Wypij. Otrzymał odpowiedź z resortu pracy. Jest jednoznaczna.
W swojej interpelacji Michał Wypij z Porozumienia Jarosława Gowina zapytał Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej m.in. o to, czy prowadzi badania efektywności pracy pod kątem skrócenia tygodniowego czasu pracy oraz czy podjęło prace wprowadzające kodeksowe zmiany w tygodniowym czasie pracy.
- Pandemia wymusiła na nas duże zmiany w podejściu do pracy, które niebawem staną się normą. Jestem przekonany, że jedną z nich będzie optymalizacja czasu pracy, dlatego już teraz powinniśmy zbadać, jakie efekty przynosi krótszy czas pracy - tłumaczył w rozmowie z nami dlaczego zainteresował się tym tematem.
Teraz dostał odpowiedź z resortu pracy, z której wynika jednoznacznie, że Polska nie pracuje nad rozwiązaniami, które miałyby skrócić obecny 40-godzinny tydzień pracy. Mimo że przeprowadzone w Polsce badania - na które powołuje się zresztą w odpowiedzi resort pracy - wskazały, że Polacy obecnie pracują krócej niż przed wybuchem pandemii, a mimo to lepiej oceniają swoją wydajność pracy i zaangażowanie w nią.
Polacy pracują mniej, a są bardziej efektywni
Minister pracy Marlena Maląg poinformowała w odpowiedzi, że obecnie w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym prowadzone są badania, których celem jest ocena wpływu psychospołecznych warunków pracy na występowanie zaburzeń depresyjnych wśród pracujących Polaków. Dotyczą one osób w wieku 18-70 lat, które pracują w różnych sektorach i branżach sektora publicznego i prywatnego i wykonują różny typ pracy (fizyczna, fizyczno-umysłowa oraz umysłowa). Uczestników zapytano m.in. o średni tygodniowy czas pracy, wydajność pracy oraz zaangażowanie w pracę przed pandemią (jesień 2019 r.) i w trakcie trwania pandemii (zima 2021 r.).


Słowa kluczowe
- 4-dniowy tydzień pracy
- Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
- Marlena Maląg
- czas pracy
- krótszy czas pracy
- czterodniowy tydzień pracy
- prawo pracy
KOMENTARZE (0)