PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zapomnij o spotkaniach bez kamerki. Komunikacja musi się zmienić

– Komunikacja pod koniec roku musi być zupełnie inna niż wiosną – przekonuje Monika Sońta z Katedry Zarządzania Społeczeństwem Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego i dodaje, że znane do tej pory łączenia z zespołami poprzez Zoom czy Microsoft Teams mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Za pomocą jakich narzędzi i jak komunikować się, a także kontrolować pracujące zdalnie lub hybrydowo zespoły? Rozwiązań na rynku jest coraz więcej.

Zapomnij o spotkaniach bez kamerki. Komunikacja musi się zmienić
Wyzwaniem dla pracodawców nadal jest kontrolowanie pracowników działających w systemie zdalnym. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • – Zostając na poziomie narzędziowym wypracowanym wiosną, tworzymy duże zagrożenie przeniesienia złych nawyków spotkaniowych w przestrzeń online. Kiedy mówię o złych nawykach, mam na myśli np. długie spotkania, które się często pokrywają, są nudne, nieinspirujące – wyjaśnia Monika Sońta.
  • Wyzwanie, jakie stoi dziś przed firmami, to zbudowanie komunikacji projektującej doświadczenia i angażującej do wspólnej pracy. Stąd znane do tej pory sposoby grupowej komunikacji mogą się nie sprawdzić.
  • Wyzwaniem dla pracodawców nadal pozostaje kontrola pracujących w systemie zdalnym pracowników.

Marcowe przejście części firm na pracę zdalną i poszukiwania najlepszego z możliwych sposobów komunikowania się było dla liderów dużym wyzwaniem. Zdecydowana większość z pracodawców i pracowników poszukiwała najlepszego sposobu na utrzymanie relacji i kontroli wykonywanych obowiązków.

Po kilku miesiącach pracy zdalnej, regularne spotkania w biurze zaczęto przywracać. Jesień przyniosła kolejną falę wzrostu zachorowań, kolejne obostrzenia i - co za tym idzie – zawodowy powrót do domów. Wydawać by się mogło, że wypracowane schematy zdalnego komunikowania się sprawdzą...

Jak przekonuje Monika Sońta z Katedry Zarządzania Społeczeństwem Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego, znane z wiosennego lockdownu sposoby komunikacji należy jednak zmienić.

– Komunikacja jest tworzeniem wspólnej przestrzeni. W marcu utworzyliśmy pewnymi narzędziami przestrzeń do tego, by w ogóle rozmawiać z sobą online. Wtedy to wystarczało. Wszyscy zachłysnęli się  nową sytuacją i nowymi rozwiązaniami. Żeby w tej nowej przestrzeni działać, wymieniać się pomysłami, musieliśmy te podstawowe narzędzia opanować. Dziś wiemy, że z komunikacja online zostanie na dłużej, że praca hybrydowa stanie się standardem. I szukamy nowych doświadczeń komunikacyjnych. Po kilku miesiącach dotychczasowe narzędzia nam się znudziły – przekonuje.

Zobacz: Koronawirus a praca zdalna. Jak zarządzać rozproszonym zespołem?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zapomnij o spotkaniach bez kamerki. Komunikacja musi się zmienić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA