PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zamieszanie wokół Rady Dialogu Społecznego. Niezadowoleni pracodawcy piszą do prezydenta

  • Autor: PAP/AH
  • 28 lis 2018 17:38

W Radzie Dialogu Społecznego będzie zasiadało czterech reprezentantów Związku Pracodawców i Przedsiębiorców – poinformowali przedstawiciele strony pracodawców RDS. Skierowali list do prezydenta, w którym podkreślają, ze Rada nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań.

Zamieszanie wokół Rady Dialogu Społecznego. Niezadowoleni pracodawcy piszą do prezydenta
Adobe Stock
REKLAMA
  • Rada Dialogu Społecznego osiągnęła porozumienie w kwestii liczby reprezentantów poszczególnych stron.
  • Organizacje pracodawców zwróciły się w liście do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie konkretnych kroków przywracających odpowiednią rangę i efektywność dialogowi społecznemu.
  • Ich zdaniem, ustawa o RDS powinna zostać znowelizowana.

- Na dzisiejszym posiedzeniu prezydium RDS osiągnęliśmy porozumienie, jeśli chodzi o liczbę osób, które będą funkcjonowały w Radzie Dialogu Społecznego w związku z uzyskaniem reprezentatywności nowej organizacji pracodawców - powiedziała podczas konferencji prasowej prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz.

Wiceprezes Business Centre Club Wojciech Warski zwrócił uwagę, że pod naciskiem związków zawodowych strona pracodawców zadecydowała o wycofaniu po jednym z przedstawicieli w Radzie. W ten sposób - kontynuował - Związek Pracodawców i Przedsiębiorców (ZPP) będzie mógł wprowadzić swoich 4 członków do RDS. - Związek wyraził na to zgodę - podkreślił. Zapowiedział, że reprezentanci ZPP będą powołani do Rady najprawdopodobniej w styczniu.

- Jest to wyraz dobrej woli, że nam, stronie pracodawców, na dialogu ze związkami zawodowymi ogromnie zależy, i mamy wobec nich bardzo duże oczekiwania. Te oczekiwania jednak nie mogą powodować, że dyktat, zwłaszcza jednego związku zawodowego, będzie kontynuowany - dodał.

Z kolei ZPP uważa, że prezydent działa opieszale w sprawie powołania ich przedstawicieli do RDS.

"Prezydent po raz kolejny odwołuje powołanie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) w skład Rady Dialogu Społecznego. Miało do niego dojść dzisiaj, 28 listopada 2018 roku, i tak jak poprzednio w nerwowej atmosferze, w nocy zarówno plenarne posiedzenie RDS, jak i powołanie ZPP, kilka dni przed terminem zostało anulowane. Powtarza się to już po raz kolejny" - wskazują w swoim stanowisku.

ZPP przypomniał, że związek został uznany za reprezentatywną organizację przedsiębiorców przez Sąd Okręgowy 23 marca 2018 r. i zgodnie z ustawą o RDS spełnił wszystkie ustawowe kryteria, aby zostać powołanym do Rady.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zamieszanie wokół Rady Dialogu Społecznego. Niezadowoleni pracodawcy piszą do prezydenta

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Przedsiębiorca 2018-11-29 12:01:54

    ZPP bardziej reprezentuje korporacje niż sektor MSP więc niech się lepiej do rady nie pcha, bo tylko zaszkodzi małym i średnim. Do tego te politycznie ustawione pod władzę wypowiedzi Kaźmierczaka. Idą na dno.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA