PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zaległe zobowiązania firm budowlanych sięgają blisko 5 mld zł

  • Autor: PAP/RAF
  • 9 gru 2019 17:03

W pierwszym półroczu tego roku przeterminowane długi branży budowlanej wzrosły o 171,1 mln zł - wynika z raportu „Sytuacja branży budowlanej”. Problem z terminowym regulowaniem zobowiązań dotyczy 44 tys. 894 przedsiębiorstw budowlanych.

Zaległe zobowiązania firm budowlanych sięgają blisko 5 mld zł
Adobe Stock
REKLAMA
  • Nierzetelnych dłużników jest o 2 tys. 195 więcej niż na koniec 2018 r.
  • Pierwsze miejsce pod względem liczby dłużników i kwoty przeterminowanego zadłużenia zajmuje Mazowsze.
  • W pierwszej połowie br. przeterminowane zadłużenie wzrosło o 171,1 mln zł (o 3,6 proc.), do 4,92 mld zł.

"Branża wprawdzie wychodzi na finansową prostą, ale problem zaległych zobowiązań cały czas istnieje" - czytamy w raporcie "Sytuacja branży budowlanej. Poprawa kondycji sektora w warunkach umiarkowanego schłodzenia koniunktury" przygotowanego przez BIG InfoMonitor oraz BIK we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa (PZPB).

Nierzetelnych dłużników jest o 2 tys. 195 więcej niż na koniec 2018 r. "Choć znacząco przybyło niesolidnych firm, to jednoczesny wzrost liczby przedsiębiorstw działających w sektorze sprawił, że odsetek podmiotów z problemami w płatnościach obniżył się z 5,9 proc. do 5,8 proc." - napisano.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najwięcej niesolidnych płatników ma sektor specjalizujący się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (8,4 proc.). Drugi jest sektor odpowiedzialny za wznoszenie budynków (7,2 proc.). Najkorzystniej wypadają firmy zajmujące się robotami specjalistycznymi, które stanowią około dwóch trzecich wszystkich przedsiębiorstw na krajowym rynku budowlanym. Wśród nich odsetek nierzetelnych płatników stanowi 5,1 proc.

Czytaj też: Rośnie zadłużenie firm budowlanych

Pierwsze miejsce pod względem liczby dłużników i kwoty przeterminowanego zadłużenia zajmuje Mazowsze. Ponad 6,5 tys. firm z tego województwa jest zadłużonych na 1,04 mld zł. Ich średnia zaległość (157,9 tys. zł) jest niemal o połowę wyższa od średniego przeterminowanego zadłużenia firm budowlanych w Polsce, które wynosi 109,5 tys. zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zaległe zobowiązania firm budowlanych sięgają blisko 5 mld zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Prosta sprawa 2019-12-10 13:03:12

    Banki przycinają ostro kredyty klientom, a firmy dalszym nie płacą. Mistrzem w oszczędzaniu na klientach, zdzieraniu z nich i nieudzielaniu kredytów jest oczywiście nasz rodzimy.....PKO BP. Z żoną po 3o latach lojalności wobec tego banku swoją ofertę powierzenia oszczędności, inwestycji powierzyliśmy niedawno zagranicznemu bankowi, ku zadowoleniu jednej i drugiej strony.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA