×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zakłady pogrzebowe: Kwitnie biznes krematoryjny

  • Autor: PAP/AT
  • 12 gru 2017 8:49

W Polsce wykonuje się ponad 100 tys. kremacji rocznie, czyli 300 razy więcej niż ćwierć wieku temu.

Zakłady pogrzebowe: Kwitnie biznes krematoryjny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Początkowo pochówki po spopieleniu były w Polsce mało popularne. Pierwsze krematorium w naszym kraju powstało w 1993 r. w Poznaniu, dwa kolejne uruchomiono dwa lata później w Warszawie i Wrocławiu. Na początku obecnej dekady nadal było ich kilkanaście. Boom nastąpił w ostatnim okresie - obecnie w Polsce działają 54 krematoria - podaje "Puls Biznesu".

Według statystyk, w 2008 r. dokonano u nas niespełna 25,5 tys. kremacji, co stanowi niespełna 7 proc. wszystkich pochówków - czytamy w artykule. Od 2009 r. dane na ten temat nie są dostępne. "Prywatni przedsiębiorcy przestali podawać dane, bo doszli do wniosku, że jeśli ujawnią, jaki jest udział kremacji w ogólnej liczbie pogrzebów, ściągną sobie na głowę konkurencję" - uważa Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego (PSP).

Według szacunków Wolickiego, obecnie spala się w Polsce 27-30 proc., co oznacza ponad 100 tys. kremacji rocznie. Pomnożenie tej liczby przez wartość 4 tys. zł zasiłku pogrzebowego daje rynek wart ponad 400 mln zł. Jak wylicza "Puls Biznesu", spopielenie zwłok trwa 1,5-2 godz., a koszt kremacji wynosi od 300 do 700 zł. Inwestycja w krematorium może się zwrócić nawet po 10-12 latach - zależy to m.in. od tego, czy piece działają w systemie ciągłym, czy nie. Pozwolenie na budowę krematorium uzyskuje się tak samo, jak w przypadku każdego innego obiektu usługowego. Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Renata Ochman zaznacza jednak, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy mogą określać zasady usytuowania krematorium w stosunku do granic przyległych nieruchomości.

Architekt z pracowni Meteor Architects Bogdan Pszonak tłumaczy, że "cała inwestycja może być warta kilka milionów złotych, ale można ją też zrealizować znacznie mniejszym kosztem". Według informacji "PB" - koszt zakupu pieca w instalacji do spopielenia waha się od 700 tys. zł do 1,2 mln zł; co kilka lat trzeba wymienić podłogę w piecu, co kosztuje minimum 10 tys. zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakłady pogrzebowe: Kwitnie biznes krematoryjny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA