PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zakładają własne firmy. Mogą pracować dla całego świata

Według danych pochodzących z KRS i przeanalizowanych przez szwedzki Evolution, globalnego twórcę i dostawcę oprogramowania do gier online, liczba jednoosobowych firm informatycznych lawinowo rośnie. Na koniec roku 2021 aktywnych było ponad 131 tys. firm z branży IT. W porównaniu do analogicznego okresu w roku 2020, stanowi to wzrost o niemal 18 proc.

  • jk
  • 20 kwi 2022 14:00
Zakładają własne firmy. Mogą pracować dla całego świata
Najwięcej firm jednoosobowych w polskim IT działa w branży związanej z oprogramowaniem (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Pandemia i wynikający z niej trend pracy zdalnej, który nadal się utrzymuje, znacznie wpłynęły na wzrost liczby jednoosobowych firm działających w sektorze IT. Jak wynika z danych płynących z KRS, przeanalizowanych przez Evolution, wzrost ten w porównaniu roku 2021 z 2020 wyniósł niemal 18 proc. Co więcej, w pierwszym kwartale 2022 liczba firm z branży IT wzrosła o kolejne 5 proc. i na koniec marca wyniosła 138,5 tys.

Czytaj też: IT - najbardziej rozpuszczona branża? "Zdarza się, że mamy do czynienia z patologią"

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najwięcej firm jednoosobowych w polskim IT działa w branży związanej z oprogramowaniem (jest ona już od kilku lat najbardziej popularną wśród wszystkich z tego sektora) – stanowią blisko 70 proc. wszystkich jednoosobowych działalności. Z kolei 18 proc. to działalności związane z doradztwem w zakresie informatyki, 8 proc. z usługami w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, a 5 proc. z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi.

- W Polsce w roku 2021 działało ponad 91 tys. firm IT związanych z oprogramowaniem. Co ciekawe, ich odsetek, w porównaniu do roku 2020, zwiększył się aż o 20 proc. A tylko w pierwszym kwartale tego roku przybyło ich już ponad 5 proc. Liczby te mogą wynikać nie tylko z rosnącego zapotrzebowania na inżynierów oprogramowania, ale także świadczyć o tym, że polscy programiści często świadczą usługi również dla zagranicznych podmiotów. Nie ma się czemu dziwić - są dobrze wykształceni i zaangażowani w projekty, więc chętnie się ich zatrudnia - mówi Konrad Bromiński, senior HR manager w Evolution.

Czytaj też: Oto zmiany w Polskim Ładzie, które są najważniejsze dla branży IT

Wśród wszystkich jednoosobowych firm IT, według analizowanych danych, największy odsetek znajduje się w województwie mazowieckim - stanowią one 27,1 proc. Na miejscu drugim znalazło się małopolskie (11,9 proc.), a trzecim i czwartym kolejno dolnośląskie (10,2 proc.) i śląskie (blisko 10 proc.). Na kolejnych pozycjach uplasowało się wielkopolskie (7,9 proc.), pomorskie (7 proc.) oraz łódzkie (5,4 proc.). W przypadku pozostałych województw odsetek waha się od 3 do 1,4 proc. (opolskie).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakładają własne firmy. Mogą pracować dla całego świata

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA