×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zakaz zniesiony, a pracować w maseczkach trzeba

 • KDS
 • 21 kwi 2022 20:00

Mimo że polski rząd zdecydował się mocno poluzować restrykcje związane z pandemią koronawirusa, do stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom cały czas trafiają wiadomości i skargi, gdzie głównym bohaterem pozostaje COVID-19. Dotyczą one zarówno firm, gdzie nadal obowiązują restrykcyjne zasady covidowe, jak i tych, gdzie pracodawcy ignorują potencjalne zagrożenie.

Zakaz zniesiony, a pracować w maseczkach trzeba
Choć nie ma już obowiązku noszenia maseczek w miejscu pracy, to pracownicy nadal mają uwagi (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W Polsce od 28 marca nie ma konieczności zakładania maseczek ochronnych, również w miejscu pracy. Zniesienie tego obowiązku nie dotyczy jedynie podmiotów leczniczych.
 • To nie oznacza, że pracownicy przestali uskarżać się na problemy związane z pandemią. Swoje uwagi zgłaszają do stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom.
 • Mówią m.in. o firmach, które mają wpisane do regulaminu porządkowego przeciwdziałanie pandemii i egzekwują od swoich pracowników szczepienia lub inne obowiązki kojarzące się bezpośrednio z czasem pandemii.

W roku 2021 stowarzyszenie Stop Nieuczciwym Pracodawcom (SNP) odnotowało rekordową liczbę skarg i wiadomości. Większość z nich dotyczyła pandemii COVID-19 oraz presji lub wymuszania szczepień na pracownikach. Rok 2022 przyniósł w tym temacie sporą zmianę. Skarg jest zdecydowanie mniej, ale wciąż pojawiają się firmy, które np. bardzo rygorystycznie podchodzą do walki z pandemią. Mają np. wpisane do regulaminu porządkowego przeciwdziałanie pandemii i egzekwują od swoich pracowników szczepienia lub inne obowiązki kojarzące się bezpośrednio z czasem pandemii.

- Nie możemy mówić o masowej ilości skarg, ale te, które się pojawiają, są dość interesujące, bo wydawałoby się, że w obecnym czasie mówimy już o odwrocie pandemii. Ostatnie wiadomości dotyczyły np. podtrzymania obowiązku noszenia maseczek w jednej z dużych firm produkcyjnych. Mowa zarówno o hali, jak i o częściach wspólnych. Pracownicy są tym oburzeni i nawet przygotowali petycję do swojego szefostwa. Podobne wiadomości docierają do nas ze sklepów spożywczych, także franczyzowych. Niektórzy sprzedawcy są wciąż zobowiązywani przez swoich szefów do noszenia maseczek - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom.

Dalszy obowiązek pracy w maseczkach to jeden z problemów. Stowarzyszenie zajmuje się sprawą zabierania premii pracownikom, którzy nie są zaszczepieni.

Czytaj więcej: Pandemia to historia? "Musimy mieć się na baczności"

- W tym roku mieliśmy sprawę braku wypłat premii rocznych i kwartalnych za brak udokumentowanego szczepienia. Zdarzały się też komplikacje przy wypłacaniu premii lub przyznawaniu podwyżek, jeżeli pracownik nie wykazał zaszczepienia dawką przypominającą. Takich sytuacji było kilka - podkreśla Małgorzata Marczulewska. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Zakaz zniesiony, a pracować w maseczkach trzeba
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Obsrwator 2022-04-24 12:04:42

  A czemu nie wymagało się do tej pory zatrudniając pracowników Ukrainy, badań , testów, czy szczepień tylko zatrudniało hurtowo. Narażając pracowników polskich, nie tylko na covidu, tam za wschodnią granicą pakiet szczepień przeciw chorobom zakaźnym jest żaden. Liczyła się sztuka, niekoniecznie przykładająca się do pracy, bez nadzoru.

 • Małgorzata 2022-04-22 11:49:04

  Zabronione jest już mierzenie temperatury tak, jak na tym zdjęciu. Zabronione jest kierowanie wiązki światła w głowę!!! Mierzy się temperaturę teraz na pulsie ręki!!! Szkoda, że autor artykułu tego nie wie!!!

 • Rafal 2022-04-22 10:40:37

  T9 mongole nieprzychodz do pracy u ja zmien

  • Anna 2022-04-22 13:52:48

   Srandemisto won od normalnych

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA