PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zagórski: Trzeba zwiększać kompetencje instytucji odpowiedzialnych za cyberbepieczeństwo

  • Autor: PAP/AT
  • 22 paź 2019 13:53

W internecie cały czas toczy się wojna z hakerami. Aby jej nie przegrać, cały czas trzeba zwiększać kompetencje instytucji odpowiedzialnych za cyberbepieczeństwo - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wyjaśnił, że chodzi tu o ciągłe podnoszenie kwalifikacji cyfrowych osób zatrudnionych m.in. w Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz w Państwowym Instytucie Badawczym NASK-u.

Zagórski: Trzeba zwiększać kompetencje instytucji odpowiedzialnych za cyberbepieczeństwo
Adobe Stock
REKLAMA

Musimy stale zwiększać bezpieczeństwo państwa, biznesu i obywateli w sieci - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że krajowy system cyberbezpieczeństwa działa dobrze, ale w internecie cały czas toczy się wojna z hakerami.

Minister powiedział, że aby jej nie przegrać, cały czas trzeba zwiększać kompetencje instytucji odpowiedzialnych za cyberbepieczeństwo. Wyjaśnił, że chodzi tu o ciągłe podnoszenie kwalifikacji cyfrowych osób zatrudnionych m.in. w Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz w Państwowym Instytucie Badawczym NASK-u. Dodał, że stale trzeba też udoskonalać możliwości techniczne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Żeby wygrać wojnę w sieci, instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą być w światowej awangardzie - powiedział.

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo dużych firm powinna wspierać sztuczna inteligencja?

Wskazał też, że bardzo istotnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo w sieci jest świadomość użytkowników, którzy powinni wiedzieć jak istotną rzeczą jest stosowanie kodów i haseł zabezpieczających przed kradzieżą danych.

Przyznał, że cały czas zdarzają się próby sparaliżowania czy spowolnienia istotnych dla bezpieczeństwa państwa systemów, ale - jak zaznaczył - "w większości przypadków są one eliminowane na bardzo wczesnym etapie".

Minister powiedział, że jednym z elementów zwiększającym bezpieczeństwo jest stosowanie tzw. "rozwiązań chmurowych". Dodał, że chodzi tu zarówno o tzw. chmurę polską tworzoną przez Polski Fundusz Rozwoju oraz PKO BP jak i chmury udostępniane przez prywatne firmy.

Zapytany czy sztuczna inteligencja może zaszkodzić Krajowemu Systemowi Cyberbezpieczeństwa, Zagórski powiedział, że są już "metody przeprowadzania ataków za pomocą algorytmów i że trend ten będzie się nasilać".

We wtorek rozpoczęła się w Warszawie dwudniowa międzynarodowa konferencja "Secure", podczas której, specjaliści z całego świata będą dyskutować o wyzwaniach w cyberbezpieczeństwie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zagórski: Trzeba zwiększać kompetencje instytucji odpowiedzialnych za cyberbepieczeństwo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA