PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zagadkowe zjawisko na rynku pracy. Dane sobie przeczą? Oto możliwe wyjaśnienie

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 10 maj 2021 13:50

Tego nikt się nie spodziewał. W czasie pandemii, zamiast skokowego wzrostu bezrobocia, wzrost liczby osób pracujących (o 47 tys.). Tym pozytywnym danym wydają się przeczyć dane ubezpieczeniowe. W całym roku liczba osób w ubezpieczeniu zdrowotnym ZUS spadła o 96 tys., a w ubezpieczeniu społecznym o 330 tys. O czym świadczą te liczby? Wyjaśniają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zagadkowe zjawisko na rynku pracy. Dane sobie przeczą? Oto możliwe wyjaśnienie
W czasie pandemii mogło dojść do wzrostu szarej strefy w rolnictwie (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • PIE opublikowało wyniki raportu „Rynek pracy w czasie pandemii”.
 • Przedstawione w nim dane na pierwszy rzut oka pokazują sprzeczne informacje na temat sytuacji na rynku pracy.
 • Zdaniem analityków PIE obserwowany w 2020 r. spadek liczby osób ubezpieczonych (o 330 tys.) tylko w części odzwierciedla zmiany, jakie zaszły na rynku pracy.

Rok 2020 przyniósł największy od 1991 r. spadek wartości polskiej gospodarki, szacowany na -2,7 proc. PKB. Mimo to skutki wyhamowania gospodarki okazały się dla niej dużo niższe niż prognozowano na początku pandemii.

Według odsezonowanych danych GUS na koniec 2020 r. liczba osób pracujących wzrosła w porównaniu do okresu sprzed pandemii (o 47 tys.). Przy czym trzeba zaznaczyć, że wzrost zatrudnienia w czasie pandemii koronawirusa bywa kwestionowany przez odwoływanie się do danych o liczbie ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Według nich na koniec 2020 r. liczba osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym zmalała o 96 tys., a tych objętych ubezpieczeniem społecznym o 330 tys. względem końca 2019 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dane PIE, które bazują na porównaniu informacji z GUS i ZUS, wskazuje, że duży spadek liczby osób ubezpieczonych jedynie częściowo odzwierciedla zmiany zachodzące na rynku pracy.

- Spośród całkowitego spadku liczby osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu (-330 tys.), niemal połowa (-156 tys.) wynikała ze spadku liczby osób ubezpieczonych z innych tytułów niż wykonywana praca. Większość z tego stanowiły osoby, które były ubezpieczone z tytułu wynagrodzeń wypłaconych po ustaniu dotychczasowych tytułów do ubezpieczenia, co prawdopodobnie jest odzwierciedleniem mniejszej mobilności pracowników na – w ich mniemaniu – niepewnym rynku pracy w 2020 r. - mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zagadkowe zjawisko na rynku pracy. Dane sobie przeczą? Oto możliwe wyjaśnienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zboczku 2021-05-11 14:37:02

  w stosunku do 2019 r. 90 tys. mniej ludzi płaci składkę zdrowotną, ponad trzysta tysięcy mniej składki społeczne, biorąc pod uwagę skale umów śmieciowych i wypłacanie pieniędzy pod stołem, to z systemu ubezpieczeń wyciekają grube dziesiątki miliardów rocznie; w tym samym czasie wypłaca się 13 i 14 emerytury, ludzie 50+ nie maja pracy, a postuluje się wydłużenie wieku emerytalnego do 70 lat dla mężczyzn, a na to wszystko lekarstwem jest +250 tys. (nowych w 2020 r. )obcokrajowców pracujących na czarno lub przez agencje niewolników, przepraszam pracy tymczasowej, Unia mówi - zmieńcie sposób wyliczania płacy minimalnej, a ministerstwo pracy: nie nam jest tak dobrze, na dodatek ułatwimy cudzoziemcom uzyskanie pracy w Polsce. Ot i cała polityka zatrudnienia rządu.

 • Robuś 2021-05-11 09:26:54

  Sprzedam rower z zepsutym gejem

 • Luiza 2021-05-10 16:30:43

  Jak obcokrajowców nasciagali i naprzyjmowali to jak ma nie być wzrostu , rząd przyjąć do sprzątania kibli bo do niczego innego się nie nadaje

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA