PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zaczęła się globalna walka o ekspertów. My najlepszych oddajemy w prezencie

Dla pracowników branży IT nadeszły złote czasy. Firmy stawiają na cyfryzację (właściwie muszą na nią postawić), zarobki rosną, wakatów jest dużo. Każda sytuacja ma jednak drugą stronę medalu. Te same czynniki, które pracownicy wpiszą w kategorii „szansa”, będą problemem dla pracodawców. Tym bardziej, że pandemia rozpoczęła globalną walkę o ekspertów.

Zaczęła się globalna walka o ekspertów. My najlepszych oddajemy w prezencie
By powstrzymać drenaż kadr należy wprowadzić wielopłaszczyznowe zmiany (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • - Pokłosiem pracy zdalnej jest to, co wydarzyło się na przełomie roku. Nagle okazało się, że wszystkim znikają najlepsi fachowcy. Jak spojrzymy na przyczyny, to dokładnie widać, że jest to efekt globalizacji - zauważa Grzegorz Rudno-Rudziński, prezes Stowarzyszenia ITCorner oraz współzałożyciel i partner zarządzający w Unity Group.
  • Jak zauważa, polskiemu rynkowi IT nie pomagają zapowiadane m.in. w Nowym Ładzie zmiany podatkowe, które w znacznym stopniu dotkną pracowników.
  • By powstrzymać drenaż kadr, należy wprowadzić wielopłaszczyznowe zmiany.

W marcu 2020 roku oddech wstrzymali wszyscy. Niepewne scenariusze rozwoju pandemii, nowa rzeczywistość, w jakiej znalazł się cały świat, były wyzwaniem. I choć branża IT ostatecznie jest tą, która z pandemii wychodzi najmniej poobijana, to jak podkreśla Grzegorz Rudno-Rudziński, prezes Stowarzyszenia ITCorner oraz współzałożyciel i partner zarządzający w Unity Group, strach w pierwszej fazie pandemii był spory.

- Branża IT na początku obawiała się COVID-19. Po jakimś czasie okazało się, że mamy pracy więcej, niż jesteśmy w stanie przyswoić. Klienci otworzyli się na zmiany, wszyscy widzą, że cyfryzacja mocno przyspieszyła – wyjaśnia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Cyfryzacja przyspieszyła, klienci otworzyli się na zmiany. Pozornie wszystko w jak najlepszym porządku. Pojawił się jednak „czarny łabędź”, który dziś dla branży IT jest jednym z największych wyzwań.

- Pokłosiem pracy zdalnej jest to, co wydarzyło się na przełomie roku. Nagle okazało się, że wszystkim znikają najlepsi fachowcy. Jak spojrzymy na przyczyny, to dokładnie widać, że jest to efekt globalizacji. Tak jak firmy w Polsce stwierdziły, że pracownik nie musi siedzieć w biurze, tak podobnie zaczęły działać firmy np. w Stanach Zjednoczonych. Pula specjalistów im się otworzyła. Do tej pory jeśli chcieli zatrudnić obcokrajowca, musieli go ściągać do Stanów. Dziś nasi specjaliści dostają propozycje pracy zza oceanu. Mówiąc krótko – zaczęła się globalna walka o eksperta - tłumaczy Grzegorz Rudno-Rudziński.

Globalizacja drenuje rynek pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zaczęła się globalna walka o ekspertów. My najlepszych oddajemy w prezencie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA