PARTNERZY PORTALU

Lean management, czyli dlaczego warto wprowadzić "szczupłe" zarządzanie

  • Justyna Koc
    jk
  • 19 gru 2017 15:15

Firmy marnują czas oraz zasoby, zwłaszcza intelektualne, którymi dysponują pracownicy na każdym szczeblu."Szczupłe" zarządzanie może znacząco poprawić efektywność pracy i wyniki finansowe.

Lean management, czyli dlaczego warto wprowadzić "szczupłe" zarządzanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• 1928 godzin – tyle przepracował w ubiegłym roku statystyczny Polak. To najwięcej w Unii Europejskiej.

• Niestety, tracimy czas na realizowanie wielu niepotrzebnych czynności.

• To sprawia, że zachodnie gospodarki wciąż nam uciekają, a pracownicy tracą swój potencjał.

Jak istotna jest potrzeba zmiany, dobrze ilustrują dane OECD, z których wynika, że choć pracujemy najciężej w Europie, to do liderów wciąż nam pod względem wypracowywanej wartości produktów i usług daleko. W ubiegłym roku w ciągu godziny wypracowywaliśmy produkt krajowy brutto na poziomie 29,1 dolara. Dla porównania, w Irlandii będącej liderem zestawienia ta wartość wyniosła 83,2 dolara, w Niemczech 59,8 dolara, Słowacja wypracowała w tym czasie 39,1 dolara, a Czesi 34,7 dolara.

We wnoszeniu produktywności na wyższy poziom liczy się każdy, nawet najmniejszy krok dążący do wyeliminowania marnotrawstwa i maksymalnego wykorzystania zasobów organizacji. Mowa tutaj choćby o „upłynnieniu ruchu” pracowników w firmie, ograniczeniu przełączania programów i liczby wciśnięć przycisków na klawiaturze czy czasu buforowego, w trakcie którego pracownicy muszą czekać na przejście do kolejnego zadania. W Polsce już wiedzą o tym takie firmy, jak ING, Provident czy Rolls-Royce Polska.

Czytaj też: Polacy wciąż nie mają reputacji dobrych menedżerów

Choć początków „szczupłego zarządzania” należy doszukiwać się w przemyśle motoryzacyjnym ubiegłego wieku, w fabrykach koncernów takich jak Toyota czy Ford, dzisiaj stosowane jest ono w wielu innych sektorach gospodarki. Jego założenie to „robienie więcej mniejszym nakładem”, które można odnieść do niemal każdej branży. Nie brakuje na to dowodów, podobnie jak wyzwań, z którymi nie wszyscy wdrażający tę koncepcję sobie radzą.

ING i głuche telefony

Uszczuplanie zarządzania dążące do poprawy wydajności działania najlepiej zaobserwować na konkretnych przykładach. O tym, że nie jest to koncepcja sprawdzająca się jedynie w przemyśle, uświadamia przypadek banku ING. Problem dotyczył monitoringu kredytów. Przeprowadzona w organizacji analiza wykazała, że zaledwie 23 proc. wykonywanych połączeń przekształcało się w obietnice spłaty, zaś skutecznym połączeniem z klientem kończyło się niecałe 60 proc. telefonów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lean management, czyli dlaczego warto wprowadzić "szczupłe" zarządzanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA