PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Z tego powodu tracimy rocznie 325 mln zł. Pracodawcy muszą szybko coś z tym zrobić

  • jk
  • 3 paź 2022 20:00

Z badania UCE Research i SYNO Poland wynika, że u 61,4 proc. Polaków występują oznaki depresji. To fatalna wiadomość dla gospodarki, ponieważ przekłada się to na niską produktywność i częstą nieobecność w pracy. Szacuje się, że straty dla gospodarki wywołane absencją pracowników w depresji sięgają 325 mln zł rocznie.

Z tego powodu tracimy rocznie 325 mln zł. Pracodawcy muszą szybko coś z tym zrobić
Najczęściej wskazywanym objawem zaburzeń depresyjnych jest uczucie zmęczenia i braku energii (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Biorąc pod uwagę wysokość średniej pensji i kosztów pracy ponoszonych przez pracodawców, szacuje się, że epizody i nawracające zaburzenia depresyjne kosztują gospodarkę ok. 325 mln zł. A to dotyczy tylko ujawnionych przypadków.
  • Najczęściej wskazywanym objawem depresji jest uczucie zmęczenia i braku energii. Zdaniem ekspertów, to negatywnie wpływa na efektywność pracy.
  • Nie pomaga multitasking (wielozadaniowość) który, stał się standardem w miejscu pracy. Powoduje on problemy z zapamiętywaniem szczegółów oraz popełnianiem aż trzykrotnie większej liczby błędów.

Spośród ponad tysiąca osób, biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez UCE Research i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl, 61,4 proc. ma minimum jeden z dziesięciu wskazanych w ankiecie objawów depresji, trwający co najmniej 2 tygodnie. Z kolei 32,9 proc. przekonuje, że nic, co jest ujęte w ankiecie, ich nie dotyczy. Natomiast 5,7 proc. nie potrafi tego określić. 

Najczęściej wskazywanym objawem zaburzeń depresyjnych jest uczucie zmęczenia i braku energii. Ten problem zgłasza aż 37,7 proc. Polaków. Zdaniem ekspertów, to negatywnie wpływa na efektywność pracy. Prowadzi też do większej liczby popełnianych błędów i w zasadniczy sposób utrudnia współpracę w zespołach.

Czytaj też: Stres, wypalenie zawodowe, depresja. Co zrobić, by praca nie stała się zagrożeniem

Wśród kolejnych objawów depresji respondenci wymienili obniżenie nastroju (28,6 proc.), zaburzenia snu (28,5 proc.), osłabienie koncentracji i uwagi - 18,8 proc., pesymistyczne widzenie przyszłości (16,5 proc.), niską samoocenę i małą wiarę w siebie (16,4 proc.), a także brak satysfakcji z lubianych wcześniej czynności (13,3 proc.). Zdaniem ekspertów z ePsycholodzy.pl, w przypadku rozpoznania którychkolwiek z tych objawów, kluczowe jest natychmiastowe kierowanie pracowników do specjalistów.

Wysokie koszty depresji

Michał Pajdak, członek zarządu, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl, przywołuje ocenę WHO sprzed kilku lat. Wynika z niej, że depresja odpowiada za bilion dolarów strat światowej gospodarki rocznie w postaci utraconej produktywności.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Z tego powodu tracimy rocznie 325 mln zł. Pracodawcy muszą szybko coś z tym zrobić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA