Z rodziną łatwiej prowadzić firmę

- Ponad milion firm w Polsce to firmy rodzinne, one mają ogromny udział w naszym PKB, w liczbie miejsc pracy, w sukcesie gospodarczym kraju - mówił prezydent Bronisław Komorowski. Zapewnił, że w jego kancelarii prowadzone są prace, które mają ułatwiać prowadzenie takich firm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Z rodziną łatwiej prowadzić firmę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 lis 2013 17:16


W środę w Pałacu Prezydenckim zorganizowano - w ramach Forum Debaty Publicznej - konferencję "Społeczne i gospodarcze znaczenie firm rodzinnych". Rodzinni przedsiębiorcy wskazywali, że oczekują od państwa przyjaznego traktowania biznesu, jasnych przepisów, redukcji biurokracji.

"Bardzo się cieszę, że jest wola rozmawiania o sprawach, które pasują do dwóch zagadnień ważnych dla mnie strategicznie w czasie mojej prezydentury: rodziny i przedsiębiorczości rozumianej jako szczególna troska wobec małych i średnich przedsiębiorstw" - mówił prezydent, otwierając konferencję.

Podkreślił konieczność polepszania warunków funkcjonowania dla firm rodzinnych. "Mamy świadomość, że jest potrzeba dalszego reformowania ładu gospodarczego właśnie pod kątem potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw" - mówił Komorowski. Wskazał m.in. na system podatkowy i kodeks pracy, przypomniał, że jego kancelaria już rozpoczęła szereg prac w tym kierunku, m.in. skierowała do Sejmu nowelizację ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która - w jego ocenie - ułatwi rozwiązywanie wielu problemów.

Wskazał również na przygotowaną przez kancelarię tzw. zieloną księgę dotyczącą rekomendacji związanych z kierunkiem prac na rzecz poprawienia funkcjonowania prawa.

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz podkreślała, że mówiąc ostatnio wiele o polityce prorodzinnej, mówi się o rodzinie, która wymaga opieki państwa, a warto pokazać, że rodzina "to jest jednostka, która daje, która produkuje, która zabezpiecza".

Lipowicz zwróciła uwagę, że państwo mogłoby pomóc firmom rodzinnym w prowadzeniu ich działalności np. tworząc specjalną ścieżkę prawną dla preferencyjnego dziedziczenia tych firm przez następne pokolenia. RPO wskazała, że już dziś taki mechanizm w Polsce występuje i dotyczy gospodarstw rolnych. "Dlaczego przekazywanie firmy rodzinnej rolnej ma mieć większe przywileje niż przekazywanie firmy rodzinnej innej?" - pytała Lipowicz.

Prof. Andrzej Blikle, prezes działającego od 2008 r. Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, podkreślał, że blisko 80 proc. wszystkich firm w kraju to przedsiębiorstwa rodzinne.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.