Z Londynu mogą uciec wielkie banki. To nowe miejsca pracy w Warszawie?

W Londynie czuć obawę o przeniesienie części dużych banków po historycznym referendum Brytyjczyków, którzy zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Część miejsc pracy może trafić do Warszawy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Z Londynu mogą uciec wielkie banki. To nowe miejsca pracy w Warszawie?

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

27 cze 2016 14:32


Zaraz po referendum burmistrz Londynu Sadiq Khan zaapelował do londyńskich banków o pozostanie, ponieważ stolica Wielkiej Brytanii „będzie nadal najlepszym miejscem do prowadzenia interesu”. Była to odpowiedź m.in. na zapowiedzi części banków, które jeszcze przed głosowaniem ostrzegały, że w przypadku wyjścia z UE, mogą być zmuszone do przeniesienia części interesów poza Wielką Brytanię.

Okazuje się, że apel burmistrza nie trafił do wszystkich, część firm zapowiada ruchy.

W lutym Stuart Gulliver, prezes HSBC ostrzegał, w przypadku Brexitu, jego bank może przenieść tysiąc pracowników z Londyna do Paryża.

Amerykański bank JPMorgan, który w stolicy Wielkiej Brytanii 16 zatrudnia tys. osób, przed referendum deklarował, że w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE miejsce pracy zmieni od tysiąca do 4 tysięcy pracowników. Po referendum bank podtrzymał te deklaracje.

BBC podaje, że w amerykańskim banku Morgan Stanley już trwa przeprowadzka części pracowników do Dublina oraz Frankfurtu nad Menem. Chodzi o 2 tys. osób, głownie z działu inwestycyjnego.

Brexit może ponadto zagrozić planowanej fuzji Deutsche Boerse i London Stock Exchange.

Brexit jest szansą dla Polski

Wśród miast, do których mogliby zostać przeniesieni bankierzy z City, najczęściej wymienia się Frankfurt, Dublin, Paryż i Lizbonę. Pojawia się też Warszawa.

Przed referendum pisano, że do Polski miałaby zostać przeniesiona główna siedziba Goldman Sachs. George Eaton, dziennikarz Newstatesman.com pisze, że sugerowali to sami analitycy banku.    

Na twitterze pojawiła się z kolei informacja, że wicepremier Mateusz Morawiecki stara się „zachęcić instytucje finansowe z City do przyjścia z Wielkiej Brytanii do Polski”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.