PARTNERZY PORTALU

Youtuberzy z karami UOKIK

  • Autor: PAP
  • 30 gru 2021 11:39

UOKiK stwierdził, że przedsiębiorcy Mateusz Gużda, Zbigniew Lemański i Bartłomiej Żukiewicz propagowali zakazane systemy promocyjne typu piramida i nałożył na nich ok. 740 tys. zł – poinformował urząd antymonopolowy w czwartkowym komunikacie.

Youtuberzy z karami UOKIK
W komunikacie podano, że Prezes UOKiK dostrzega "istotną rolę tzw. naganiaczy" (fot.shyttersock)
REKLAMA

"Portal FutureNet i platforma reklamową FutureAdPro były prowadzone przez firmy FUTURENET UKRAINE ze Lwowa oraz BCU Trading z Dubaju. Obiecywały wynagrodzenie za wprowadzenie nowych osób i namówienie ich do kupienia pakietów uczestnictwa lub statusów. Prezes UOKiK ostrzegał przed nimi już w marcu 2019 r., a w lipcu 2020 r. wydał decyzję, w której uznał je za nielegalne systemy promocyjne typu piramida.

Natomiast sieć NetLeaders to inicjatywa firmy CL Singapore wprowadzającej na rynek kryptowalutę DasCoin. Spółka oferowała licencje, które kosztowały od 100 euro do 25 tys. euro i obiecywała zyski za namówienie innych osób do wpłaty pieniędzy. Prezes UOKiK ostrzegał przed nią w marcu 2019 r., a w grudniu 2019 r. wydał decyzję, w której uznał, że był to system promocyjny typu piramida. Decyzję tę utrzymał w mocy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyroku z 13 września 2021 r. (sygn. XVII AmA 20/20), w sprawie złożona została apelacja" - stwierdzono w czwartkowym komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W komunikacie podano, że Prezes UOKiK dostrzega "istotną rolę tzw. naganiaczy" w propagowaniu tego typu systemów. Przypomniano, że w Polsce jako pierwszy za promowanie takich systemów został ukarany youtuber Damian Żukiewicz (Investprovider), który został ukarany przed rokiem kwotą 437 tys. zł. UOKiK dodał, że w marcu 2021 r. zarzuty otrzymali kolejni przedsiębiorcy a postępowania potwierdziły, że propagowali piramidy finansowe.

W rezultacie ukarany został Mateusz Gużda, który do września 2020 r. prowadził działalność gospodarczą pod firmą "iPrime Consulting" Mateusz Gużda z Kluczborka i który był "globalnym ambasadorem" DasCoin/NetLeaders. Według UOKiK, przedsiębiorca promował ten system na różnych wydarzeniach i w mediach, za co nałożono na niego karę w wysokości prawie 510 tys. zł.

UOKiK nałożył też karę na Zbigniewa Lemańskiego, muzyka, który do 2012 r. prowadził działalność pod firmą Lemański Zbigniew "Leman Records" w Będzinie, a po jej formalnym zamknięciu nadal wykonywał zawód we własnym imieniu i na własny rachunek. Wg urzędu antymonopolowego, Lemański promował systemy FutureNet i FutureAdPro. Był m.in. autorem i wykonawcą piosenek "My Futurenet" i "Klikamy w reklamy". Prowadził stronę drhajs.pl, na której zachęcał do udziału w promowanych projektach. Został ukarany kwotą ponad 90 tys. zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Youtuberzy z karami UOKIK

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA