×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wyzwania na nowy rok dla pracowników i pracodawców

  • Autor: RAF
  • 27 gru 2019 12:01

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, czas podsumowań również. W 2019 roku zmiany na rynku pracy nie ominęły ani pracowników, ani pracodawców. Obie strony musiały się dostosować do nowości. Co czeka nas w nadchodzącym roku?

Wyzwania na nowy rok dla pracowników i pracodawców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Z prognoz wynika, że niskie bezrobocie ma się utrzymać w najbliższym czasie.
  • Nadal wyzwaniem będą rotacja pracowników oraz efektywna rekrutacja.
  • Wzrośnie liczba zawodów deficytowych, a także zostanie podniesiona pensja minimalna. 

 

Rekordowo niskie bezrobocie 

Dane GUS wskazują, że w III kwartale bieżącego roku poziom bezrobocia wyniósł 5,1%, osiągając poziom, który ostatni raz miał miejsce w 1990 r. Taka sytuacja jest przyczyną wielu zmian, jakie można obserwować na rynku.

Rośnie liczba zatrudnionych obcokrajowców. Wzrost liczby wydawanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców trwa już od kilku lat i w tym roku przekroczyła poziom 217 297 zezwoleń.

Zwiększa się popularność outsourcingu i spada popularność pracy tymczasowej. Wzrasta również popularność działań w obszarze employee experience. Prognozuje się, że rekordowo niskie bezrobocie w nadchodzącym roku utrzyma się na podobnym poziomie. 

Czytaj też: Wiceminister Szwed zapowiada istotne zmiany dla pracowników i pracodawców w 2020 r.

Niekorzystna sytuacja demograficzna, emigracja do krajów oferujących lepsze zarobki i mniejsze zainteresowanie polskim rynkiem ze strony cudzoziemców (zwłaszcza z Ukrainy) może skutkować ogromnym deficytem kadr. Według raportu PwC do 2025 roku brakować będzie już 1,5 mln pracowników. 

Będziemy więc częściej sięgać po pracowników z bardziej odległych regionów, takich jak południowa i wschodnia Azja. Wyzwaniem na przyszły rok i kolejne lata będzie więc ułatwienie skomplikowanych procedur administracyjnych i stworzenie zachęt dla firm chcących zatrudnić obcokrajowca - wynika z badania.

Kolejnym tematem będzie aktywizacja grup do tej pory nieaktywnych zawodowo - niepełnosprawnych, osób w wieku emerytalnym, czy kobiet wracających do pracy po przerwie na wychowanie dziecka. Do tego potrzebne będą przemyślane programy wsparcia, ponieważ dotychczasowe często bywały nieskuteczne i krótkotrwałe. Podobne projekty, skierowane do młodych, mogłyby zachęcić ich do wcześniejszego rozpoczęcia kariery zawodowej.

Wzrost wynagrodzenia 

W październiku 2019 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5213,27 zł brutto. Co oznacza, że wzrosło ono w porównaniu z ubiegłym rokiem o 5,9%. Jednocześnie płaca minimalna wyniosła 2250 zł brutto. Z kolei na początku roku 2020 zostanie podniesiona do kwoty 2600 zł, co oznacza wzrost o 15,6%. Czeka nas również podwyżka w stawce godzinowej, gdzie minimalna kwota wzrośnie do 17 zł brutto.

Wzrost liczby zawodów deficytowych 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyzwania na nowy rok dla pracowników i pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA