PARTNERZY PORTALU

Wyzwania dla HR-u są i będą podwójne

- Nieoczekiwana sytuacja pokazała m.in., że nie wszyscy menedżerowie radzą sobie w swoich rolach i przyjmują właściwe postawy. Oznacza to konieczność rozwoju kompetencji menedżerskich, takich jak zarządzanie wirtualnymi zespołami, ale też dokonania zmian personalnych - mówi Daniel Wocial, prezes Adecco Group w Polsce, Czechach i Słowacji.

Wyzwania dla HR-u są i będą podwójne
Daniel Wocial, prezes Adecco Group w Polsce, Czechach i Słowacji (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Jak zauważa zauważa Daniel Wocial, szef Adecco, sytuacja wywołana koronawirusem jest szansą dla HR-u na pokazanie wartości.
  • Niezwykle ważnym zadaniem ekspertów HR pozostanie troska o zdrowie pracowników i bezpieczeństwo – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
  • Rolą HR pozostaje podejmowanie efektywnych inicjatyw, dzięki którym firmy utrzymają zaangażowanie i lojalność pracowników, pomimo utrudnionego oddziaływania.

Doświadczenia pandemii wpłynęły na HR, sposób pracy w tym obszarze oraz realizowane zadania. Jak zauważa Daniel Wocial, prezes Adecco Group w Polsce, Czechach i Słowacji, wyzwania są i będą podwójne, ponieważ dyktuje je równolegle biznes i pracownicy.

- Biznes, ponieważ w wielu organizacjach konieczna okazuje się zmiana podejścia, rewizja struktur, kształtu zatrudnienia, procedur. A pracownicy, ponieważ ich obawy – lęk przed powrotem do pracy, zmiana warunków zatrudnienia, zachwiana równowaga – trafiają właśnie do działów HR. Tego, jaki dokładnie będzie HR po pandemii, możemy się jedynie domyślać, choć pewnym jest, że bardziej zwinny, elastyczny i reagujący – komentuje Daniel Wocial.

Niezwykle ważnym zadaniem ekspertów HR pozostanie troska o zdrowie pracowników i bezpieczeństwo – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wocial wyjaśnia, że HR będzie musiał upewnić się, że firma jest w stanie przyczynić się do każdego aspektu dobrostanu pracowników.

Czytaj też: Daniel Wocial: Nie kryzys, lecz spowolnienie. Nawet półtora roku

- Wyzwaniem będzie także konieczność wyciągnięcia wniosków i zarekomendowania rozwiązań. Nieoczekiwana sytuacja pokazała m.in., że nie wszyscy menedżerowie radzą sobie w swoich rolach i przyjmują właściwe postawy. Oznacza to konieczność rozwoju kompetencji menedżerskich, takich jak zarządzanie wirtualnymi zespołami, ale też dokonania zmian personalnych – ocenia prezes Adecco.

Innym ważnym obszarem będzie komunikacja wewnętrzna.

- Rolą HR pozostaje podejmowanie efektywnych inicjatyw, dzięki którym firmy utrzymają zaangażowanie i lojalność pracowników, pomimo utrudnionego oddziaływania – dodaje.

HR wywołany do tablicy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyzwania dla HR-u są i będą podwójne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA