×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wystarczyło 10 lat. Kobietom na polskim rynku pracy jest coraz lepiej

 • km
 • 7 mar 2023 13:45

Dziś 68 proc. pań uważa, że kobiety w Polsce ogólnie są w lepszej sytuacji zawodowej niż 10 lat temu. Ponad połowa deklaruje, że w ich firmach przedstawiciele obu płci mają równe szanse na awanse i podwyżki.

Wystarczyło 10 lat. Kobietom na polskim rynku pracy jest coraz lepiej
Poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy w ostatniej dekadzie częściej deklarują przede wszystkim ludzie młodzi (fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • 38 proc. przebadanych przez Pracuj.pl zgadza się ze stwierdzeniem, że Polska pod kątem równouprawnienia na rynku pracy nie odbiega od unijnych standardów.
 • 62 proc. badanych deklaruje, że w miejscu ich zatrudnienia przedstawiciele obu płci mają równe szanse na awanse i podwyżki.
 • Dziś 17 proc. badanych pań przyznaje, że nigdy nie dostały podwyżki (w porównaniu do 11 proc. mężczyzn), ale dla przeciwwagi - ciągu ostatnich sześciu miesięcy to więcej pań spotkało się ze wzrostem wynagrodzenia.

W raporcie Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn pod kątem szeroko pojętego równouprawnienia płci od lat najlepiej wypada Szwecja, a tuż za nią plasują się Dania oraz Holandia. To w tych krajach różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami – pod kątem m.in. dostępu do edukacji, usług medycznych, zarobków czy szans na rynku pracy – są najmniej dostrzegalne.

Na drugim skraju rankingu, z najgorszymi wynikami, znalazły się Grecja, Rumunia i Węgry. Średnia unijna to 68,6 na 100 pkt., a średnia dla Polski – 57,7 pkt, co oznacza, że nasz kraj zajmuje 21. miejsce w rankingu (na 28 państw członkowskich).

Najmłodsze pokolenie pracowników szansą na zmianę

Mimo iż Polska plasuje się pod kątem równości kobiet i mężczyzn w dolnej części europejskich rankingów, to część zbadanych przez Pracuj.pl Polaków ma w tym zakresie odmienne zdanie. 38 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że Polska pod kątem równouprawnienia na rynku pracy nie odbiega od unijnych standardów. Częściej taką opinię wyrażają mężczyźni (42 proc.) niż kobiety (35 proc.).

źródło: badanie Pracuj.pl
źródło: badanie Pracuj.pl
Co ciekawe, to najmłodsze pokolenie obecne na rynku pracy najczęściej uważa, że na lokalnym rynku nie odstajemy od europejskich standardów. Najczęściej w tak dobrym świetle Polskę plasują przedstawiciele pokolenia Z, czyli osoby w wieku 18-24 lata (43 proc.). Niewiele starsi od nich przedstawiciele pokolenia Y (25-34 lata) są najmniej optymistycznie nastawioną w tym zakresie grupą (36 proc.).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Wystarczyło 10 lat. Kobietom na polskim rynku pracy jest coraz lepiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • JK 2023-03-08 09:27:58

  w mojej firmie kobiety mają lepsze perspektywy niż mężczyźni. Firma chce zbilansować ilość K i M na stanowiskach... tylko jest jeden kłopot - gdy zaczyna się rozmowa o czasie pracy, to Panie nie chcą pracować zmianowo lub z biura. No niestety, ale są branże, gdzie nie można być "home manager'em" niezależnie od płci. Każdy rozsądny pracodawca weźmie kandydata niezależnie od płci, ale nie każdy pracodawca zrobi robotę za Państwo zapewniając opiekę nad dziećmi w różnych godzinach, dojazdy do szkół z mniejszych miejscowości itp.

 • maczo 2023-03-07 21:35:09

  No super wiadomość! Tylko dlaczego spotykam coraz więcej kobiet pokaleczonych szkłem spadającym z rozbitych szklanych sufitów?

  • Uczycielka ze świetlicy 2023-03-07 21:51:03

   Coś w tym jest co piszesz, bo w szkole, w której jest też coraz więcej dzieci wtórnie pokaleczonych ranami matek...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA