PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wyraźny wzrost aktywności zawodowej Polaków

  • Autor: PAP/RAF
  • 4 cze 2022 7:34

W Polsce wyraźnie wzrósł poziom aktywności zawodowej osób w sile wieku oraz w wieku emerytalnym i przedemerytalnym - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili uwagę, że wynika to głównie z podjęcia pracy przez dotąd biernych zawodowo.

Wyraźny wzrost aktywności zawodowej Polaków
Zdaniem ekspertów ogólny wzrost aktywności zawodowej wynika przede wszystkim z szybkiego wzrostu gospodarczego ostatnich lat. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Według wstępnych danych GUS, w I kwartale 2022 r. wśród osób w wieku produkcyjnym odsetek aktywnych zawodowo wyniósł 80 proc. - Oznacza to, że wśród kobiet w wieku 18-59 lat oraz mężczyzn z wieku 18-64 lata 80 proc. pracowało lub aktywnie poszukiwało pracy - wyjaśnili eksperci PIE. W porównaniu z sytuacją sprzed roku oznacza to wzrost o 1,3 proc. Zwrócili uwagę, że liczba osób pracujących wyniosła 15 953 tys. - niemal o 100 tys. więcej niż przed rokiem.

W najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" zauważono, że pandemia zwiększyła poziom aktywności zawodowej wśród osób starszych oraz zmniejszyła wśród osób najmłodszych. - Pod tym względem Polska wyróżnia się na tle Europy - stwierdzili. Przypomnieli, że od 2019 r. spadek wskaźnika aktywności zawodowej mężczyzn w wieku 20-24 lata wyniósł -5,1 pkt. proc., a kobiet w tym wieku -7,5 pkt. proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według ekspertów chociaż trend dezaktywizacji zawodowej osób młodych w okresie pandemii był widoczny w większości państw Unii Europejskiej, to Polska znajdowała się w czołówce pod względem wielkości tego spadku: średnio aktywność zawodowa osób w wieku 20-24 lata spadła zaledwie o 0,9 pkt. proc.

Czytaj też: Jest ich coraz więcej i coraz lepiej zarabiają. Ten modny trend kusi głównie młodych

- Równocześnie jednak w Polsce wyraźnie wzrósł poziom aktywności zawodowej osób w sile wielu oraz osób w wieku emerytalnym i przedemerytalnym: kobiet w wieku 25-59 lat o 3,3 pkt. proc., mężczyzn w wieku 60-64 lata o 8,2 pkt. proc. oraz kobiet w wieku 60-64 lata o 3,3 pkt. proc. - podali.

Wyjaśniono, że rosnąca aktywność zawodowa osób starszych jest przede wszystkim wynikiem aktywizacji osób dotąd biernych zawodowo - czyli takich, które z różnych powodów nie były wcześniej zainteresowane podjęciem pracy. Według danych GUS cytowanych przez PIE, między IV a I kwartałem 2021 r. pracę podjęło 135 tys. osób, które wcześniej nie pracowały i nie szukały pracy z powodu wykonywania obowiązków rodzinnych i domowych; 53 tys. osób, które uzyskały uprawnienia emerytalne; 89 tys. Polaków biernych zawodowo z powodu choroby bądź niepełnosprawności.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyraźny wzrost aktywności zawodowej Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA