Wypalenie zawodowe - można mu zapobiec

Na wypalenie zawodowe najbardziej narażeni są pracownicy korporacji, gdzie praca łączy się z dużym stresem. Może ono jednak dotknąć wszystkich - od 20-latków do osób z wieloletnim stażem. Jak można mu zapobiec?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wypalenie zawodowe - można mu zapobiec

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

30 paź 2015 8:55


- Pracodawcy i kadra zarządzająca – to oni w pierwszej kolejności determinują stopień motywacji pracowników, to oni powinni dostarczać im energię i chęć do pracy. Jest to nie lada trudne zadanie i nie ma co ukrywać, że najszybszą i najskuteczniejszą zachętą do działania jest zwykle podwyżka – tak uważa 70 proc. Polaków - komentuje Hanna Listek, dyrektor zarządzający w firmie Polski HR

- Perspektywa faktycznego awansu zawodowego ma także wpływ na zwiększoną efektywność oraz lojalność pracownika. Należy jednak podkreślić, że nie są to narzędzia, które można stosować w każdym wypadku – trudno bowiem reagować na wszelkie zmiany nastawienia pracownika zastrzykiem gotówki - dodaje.

Czytaj też: Work i study-life balance lepiej traktować poważnie. Wypalenie zawodowe dotyka już 30-latków

Zamiast tego można to wykorzystać mądrze, wypracowując jasny i atrakcyjny dla pracownika model kariery, zgodnie z którym może on starać się o podwyżkę bądź awans poprzez swoje zaangażowanie w pracę.

Model oparty o wyzwania połączony ze sprawną komunikacją na linii menedżer – pracownik to fundament relacji zawodowych i jedna z kluczowych recept na uniknięcie problemu wypalenia zawodowego.

Dobry menedżer słucha

Pracodawca-szef musi być czujnym obserwatorem. Spadek wydajności pracownika, powinien zwrócić uwagę szefa, skłonić do szczerej i otwartej rozmowy z „niewydajnym zatrudnionym”. Wyrozumiały pracodawca powinien zachowywać indywidualny stosunek do każdego pracownika.

- Nagłe zwolnienie, niepoprzedzone szczerą rozmową, nigdy nie jest dobrym wyjściem z sytuacji - przestrzega Hanna Listek. - Ważne są również kwestie organizacyjne - miejsce pracy musi być zorganizowane tak, aby dawać odpowiednią dozę swobody każdemu pracownikowi. Bez względu na zajmowane stanowisko – warto, aby pracownik miał poczucie wpływu na to, co oraz w jaki sposób robi.

Wszystkie nowe zadania oraz projekty powinny być postrzegane jako fascynujące wyzwania, a nie jako osaczające i nieuniknione zagrożenia. Dobry menedżer to taki, który dobrze zna i rozumie wszystkich członków swojego zespołu, a oprócz wydawania poleceń uważnie słucha swoich podwładnych.

Równowaga między życiem a pracą

Najkorzystniejsze dla obu stron jest powierzenie pracownikowi zadań realizujących jego pasje i zainteresowania. Wtedy wykonywanie obowiązków przynosi większą satysfakcję, a możliwości samorozwoju stają się ważniejsze niż kwestie finansowe.

- Dodatkowo, wszyscy członkowie zespołu powinni wcielać w życie ideę work-life balance – warto zaznaczyć wyraźną granicę między sferą prywatną a zawodową. Wtedy dużo łatwiej zachować równowagę psychiczną i odciążyć swoje receptory od nadmiaru stresu i obowiązków - radzi dyrektor Polskiego HR.

Pracodawcy powinni również dbać o dobre samopoczucie swoich podwładnych, doceniając ich pracę i włożony w nią wysiłek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Psychomedic 2015-11-18 10:46:23

Bardzo dobry artykuł, uważam że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, psychologiem. Polecam specjalistów z Kliniki PsychoMedic tel 22 299 11 22 na Ursynowie i tel. 22 253 8888 w Centrum Warszawy.