Wypadki w pracy: To pracodawca odpowiada za wypadek. Warto się więc ubezpieczyć

• Liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy była w I połowie 2016 r. o blisko 6 proc. większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
• Finansowe konsekwencje nieszczęśliwego wypadku przy pracy spadają na pracodawcę.
• Przejęcie kosztów związanych z konsekwencjami wypadku przez towarzystwo ubezpieczeniowe może być ułatwieniem dla przedsiębiorcy, a także wsparciem finansowym dla pracownika.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wypadki w pracy: To pracodawca odpowiada za wypadek. Warto się więc ubezpieczyć

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

6 wrz 2016 12:56


Liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy była w I połowie 2016 r. o blisko 6 proc. większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i wyniosła 39,2 tys. pracowników – średnio 215 każdego dnia. Zmniejszyła się na szczęście liczba zdarzeń poważnych i śmiertelnych. Warto pamiętać, że finansowe konsekwencje nieszczęśliwego wypadku przy pracy spadają na pracodawcę.

Do końca czerwca 2016 r. prawie 40 tys., w całym 2015 r. ok. 88 tys. - tak duże liczby pracowników, którzy ulegli wypadkom przy pracy, powinny zwracać uwagę przedsiębiorców i skłonić ich, aby nie zapominali o bezpieczeństwie w swojej firmie, zwłaszcza że statystyki nie wskazują na szybką zmianę trendu.

Kiedy można mówić o wypadku przy pracy

Wypadek przy pracy to każde zdarzenie związane z pracą, które wywołało uraz lub śmierć i wydarzyło się w czasie codziennych obowiązków bądź dodatkowych poleceń wydanych przez przełożonego. Do czynników zewnętrznych można zaliczyć także wypadek spowodowany nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub psychicznym.

Za wypadek w pracy uznaje się zarówno ten, który zdarzył się w samym biurze, fabryce, zakładzie itp., jak i ten w drodze do miejsca pracy, podczas odbywania szkoleń, stażu czy firmowych imprez. Urazy spowodowane czynnikiem wewnętrznym, np. upadkiem w wyniku ataku epilepsji czy innej choroby nie związanej z wykonywanym zawodem, nie kwalifikują się do tej kategorii. Podobnie jest, gdy pracownik podczas wypadku jest pod wpływem alkoholu, narkotyków bądź środków psychotropowych.

Czytaj też: Wypadki w pracy. Gdzie jest ich najwięcej?

- Na pracodawcy ciąży spora odpowiedzialność, także finansowa. To po jego stronie leży – mówiąc językiem ubezpieczeniowym – likwidacja szkody, dlatego bez względu na wielkość i rodzaj prowadzonego przedsiębiorstwa, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, czyli tzw. OC pracodawcy. Wtedy część odpowiedzialności i zobowiązań wobec poszkodowanego zostanie przeniesiona na ubezpieczyciela – mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Compensa TU Vienna Insurance Group.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.