"Wyniki są niepokojące". PiS chciałby głębiej ocenić zarządy państwowych spółek, ale nie może?

Dwa miesiące temu zapytaliśmy m.in. posła PiS i wiceprzewodniczącego Komisji Sejmowej Skarbu Państwa, Andrzeja Jaworskiego, o to, jak ocenia działalność zarządów najważniejszych spółek Skarbu Państwa i jakich zmian na kluczowych stanowiskach w państwowych spółkach możemy się w związku z tym spodziewać, po jesiennych wyborach parlamentarnych. Do pytania – zgodnie z sugestią posła – powróciliśmy we wrześniu, kiedy większość spółek przedstawiła już raporty za działalność i kiedy dokonanie owej oceny wydawało się łatwiejsze. Co z tego wyszło?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Wyniki są niepokojące". PiS chciałby głębiej ocenić zarządy państwowych spółek, ale nie może?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

21 wrz 2015 7:19


– Oczywiście zapoznałem się z częścią tych raportów, ale brakuje mi tutaj bardzo mocno komentarza właściciela, czyli ministra Skarbu Państwa. Prawdę mówiąc, bez tego trudno o pewnych rzeczach mówić – odpowiada nam Jaworski.

Więcej czytaj tutaj: PiS o zarządach spółek Skarbu Państwa. Za miesiąc pierwsza ocena

Trudno, a nawet niebezpiecznie

– Ponieważ spółki Skarbu Państwa stanowią obecnie 40 proc. wartości wszystkich polskich firm na giełdzie papierów wartościowych, jakiekolwiek spekulacje na temat ich działalności mogą im zaszkodzić, a tego chciałbym uniknąć. Musimy bowiem robić wszystko, aby spółki te nie tylko zarabiały, ale również się rozwijały – twierdzi poseł. Dlatego – wskazuje – tak ważny jest komentarz w tej sprawie ministra Skarbu Państwa oraz wyjaśnienia samych zarządów spółek.

– Liczyłem na to, że na jednym z posiedzeń Komisji Skarbu Państwa w lipcu lub sierpniu temat ten zostanie omówiony, ale tak się nie stało – mówi nam Jaworski. – Nic też nie zapowiada, aby przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 25 października, taka Komisja się odbyła. Tymczasem wydaje mi się, że jeżeli rząd czy minister skarbu nie mają żadnych obaw i są w stanie pewne rzeczy wyjaśnić, to taka komisja powinna się odbyć. Jeśli jednak czegoś się wstydzą – to się nie odbędzie – podkreśla Jaworski.

Co na to szef Komisji Skarbu Państwa?

– W tej kadencji Komisja Skarbu Państwa odbyła ponad 150 posiedzeń, głównie poświęconych nadzorowi właścicielskiemu, bo zmian legislacyjnych w tym obszarze jest stosunkowo mało. Na ogół omawiamy sytuację w poszczególnych sektorach – ostatnie dotyczyły elektroenergetyki i sytuacji mediów publicznych z perspektywy nadzoru właścicielskiego – mówi Tadeusz Aziewicz, poseł PO i przewodniczący Komisji Skarbu Państwa.

– Rozmawiamy o wynikach spółek, ale nie możemy reagować następnego dnia po ich ogłoszeniu. Nie jesteśmy radą nadzorczą, ale organem sejmu, który ma swój plan pracy, tworzony wspólnie z udziałem wszystkich członków Komisji – dodaje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

12 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pracownik 2015-10-02 20:01:21

Protest przeciwko sprzedaży zakładu ! My pracownicy LOTOS Serwis oddział w Czechowicach-Dz w sposób kategoryczny sprzeciwiamy się sprzedaży oddziału (w którym pracujemy) na rzecz firmy APEX-ELZAR Sp.z o.o. siedziby we Włocławku . Sprzedaż ta w najbliższej przyszłości doprowadzić może do utraty przez wielu nas miejsc pracy lub do obniżenia wysokości naszych i tak już niskich wynagrodzeń , a także do pogorszenia warunków pracy a w dalszej przyszłości do likwidacji zakładu pracy . W tym miejscu pragniemy wskazać iż w ramach realizacji Strategii Grupy LOTOS zostały przejęte dnia 22.09.2005 r. rafinerie południowe (Rafineria Czechowice S.A i Rafineria Jasło). W czasie przejęcia przez Grupę LOTOS oba te zakłady tętniły życiem (trwał proces przerobu ropy) zapewniając miejsca pracy setkom swoim pracownikom jak i firmom które towarzyszyły przy utrzymaniu sprawności przerobowych instalacji .Koniec marca 2006 roku zaprzestano destylacji ropy naftowej , trzy oddziały wymarły (ABT, Furfuror, Oddział przeróbki 600 ), po kilku latach niszczenia przez warunki atmosferyczne i korozje zostały kompletnie wycięte (wyzłomowane ) . W miejsce instalacji nawieziono ziemię i posadzono trawę która do dziś rośnie .Grupa LOTOS przejęła Rafinerie Czechowice , Jasło w trakcie produkcji a zostawiła tylko trawniki i zabrała miejsca pracy mieszkańcom Czechowic-Dz .Czy LOTOS jest likwidatorem ? Firma podobno rozwijająca się obiecywała restrukturyzację (nowe inwestycje z nowymi miejscami pracy) , a zakończyła tylko na posianiu trawy w miejscu starych instalacji. Pozostałe oddziały które jeszcze funkcjonują pod różnymi właścicielami spółek Grupy LOTOS wyprzedaje (pozbywa się pod pretekstem nierentowności za zgodą obecnych władz Rządu bo przychylają się do polityki zarządzania Grupy LOTOS . O ile zakłady kupione przez Orlen mogą pochwalić się udanymi inwestycjami oraz utrzymaniem przerobu ropy, to rafinerie przejęte przez Lotos stały się de facto bazami magazynowymi z niewielką działalnością produkcyjną. Orlen był zainteresowany przejęciem pozostałych rafinerii południowych i przedstawiał realne plany ich funkcjonowania. Jego zdaniem, los rafinerii południowych zależał zawsze od współdziałania Orlenu i Lotosu, ale takiej skłonności nigdy nie było, bo decydowały ambicje menedżerskie i relacje polityczne. Dlatego też nie zgadzamy się na sprzedaż naszego zakładu ! PRACOWNICY LOTOS Serwis oddział Czechowice-Dz

kolejarzaojciec 2015-10-02 12:15:42

Straszenie PiS-em w mediach nic nie pomoże, bo prawdziwi Polacy już dobrze wiedzą kto mówi prawdę a kto kłamie i okrada resztę Narodu, tylko nie samego siebie. Jak na razie od 8 lat bez przerwy rządzą nami POkrętacze, którzy działając w białych rękawiczkach stosują odwieczną "chrześcijańską zasadę: MIŁUJ BLIŹNIEGO SWEGO AŻ KOSZULĘ ZEDRZESZ Z NIEGO. Ja pójdę na wybory i zagłosuję przeciwko POkrętaczom, bo oni aby zachować władzę, sprzedadzą resztę Polski obcemu kapitałowi i naprawdę zostaniemy niewolnikami we włacnym (wtedy już cudzym) Kraju.

ktos 2015-09-25 10:13:31

jang, mowiac o kitach.. moze przyjrzyj sie co robia poslowie PO:) jak o mowia, drzazge widzisz u innych tylko belki nie u siebie.. co do SKOKow.. to akurat skok wolomin, ktory narobil tyle szumu, jest powiazany z PO:)