PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wynagrodzenie, rozwój, atmosfera - tego oczekują kandydaci do pracy

  • Karolina Markowska
    KM
  • 28 paź 2019 20:00

80 proc. ekspertów działów HR potwierdza, że silna marka pracodawcy ma wpływ na skuteczne pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku pracy. Połowa poszukujących pracy przyznaje się, że zła opinia o pracodawcy zniechęca do aplikowania, nawet jeśli warunki płacowe są lepsze. A naszych oczekiwań względem miejsca pracy jest zdecydowanie więcej.

Wynagrodzenie, rozwój, atmosfera - tego oczekują kandydaci do pracy
Adobe Stock
REKLAMA
  • Atrakcyjne zarobi i benefity to aspekt zatrudnienia, na który pracownicy zwracają największą uwagę.
  • Mniej ważna staje się lokalizacja, zasada work-life balance czy ciekawa praca.
  • Rośnie za to znaczenie możliwości rozwoju zawodowego, dobrej rekrutacji czy troski o środowisko.

Niskie bezrobocie wymusza na pracodawcy aktywniejszą "walkę o pracownika". A dziś, by pozyskać tego najlepszego, należy zwracać uwagę na jego potrzeby.

W badaniu firmy Randstad „Employer Brand Research 2019” wzięło udział ponad 6 000 firm z 32 krajów. Cel? Stworzenie wskazówek pomagających pracodawcom w kształtowaniu wizerunku. Po raz dziewiąty przebadano także polskie firmy, co pozwoliło zarysować oczekiwania polskich pracowników względem pracodawców.

Czego pragnie pracownik?

Na pierwszym miejscu oczekiwań pracownika, co nie powinno dziwić, bo jest to trend utrzymujący się od lat, znajdują się atrakcyjne zarobki i benefity. Na ten aspekt postawiło 73 proc. badanych. Stabilność zatrudnienia ważna jest dla 54 proc. Na trzeciej pozycji znajduje się atmosfera w pracy, która ważna jest dla 51 proc.

Mniej ważna staje się lokalizacja, zasada work-life balance czy ciekawa treść pracy. Rośnie za to znaczenie możliwości rozwoju zawodowego, dobrej rekrutacji czy troski o środowisko.

źródło: randstad.pl
źródło: randstad.pl

Pierwsza trójka oczekiwań polskich pracowników pokrywa się z oczekiwaniami pracowników europejskich. Atmosfera pracy w Europie jest jednak ważniejsza i zajęła miejsce stabilności zatrudnienia (3. pozycja).

Stabilność w zamian za wynagrodzenie? Nie w Polsce

24 proc. przebadanych nie jest skłonne, aby oddać część swojego wynagrodzenia w zamian za stabilność zatrudnienia. Najwięcej, bo 29 proc. pracowników z pokolenia „baby boomers” (w wieku 55-65 lat) nie poświęci nawet niewielkiej części wynagrodzenia, by zyskać stabilność zatrudnienia. Inaczej jest w przypadku pokolenia Z (18-24 lat) - tu 18 proc. osób deklaruje, że nie chce oddawać zarobionych pieniędzy, by mieć większe poczucie stabilności pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wynagrodzenie, rozwój, atmosfera - tego oczekują kandydaci do pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA