PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wymiana rady nadzorczej PKO BP zaplanowana na 22 czerwca

  • Autor: PAP/JS
  • 14 cze 2017 17:22

Minister Rozwoju i Finansów, w imieniu Skarbu Państwa chce, by zwołane na 22 czerwca walne zgromadzenie PKO BP wymieniło całą radę nadzorczą i zmieniło statut banku - wynika z komunikatu PKO BP.

Wymiana rady nadzorczej PKO BP zaplanowana na 22 czerwca
Zgłoszony przez ministra rozwoju i finansów i opublikowane projekty uchwał przewidują odwołanie wszystkich dziewięciu członków rady nadzorczej. (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)
REKLAMA

Zgłoszony przez ministra rozwoju i finansów i opublikowane projekty uchwał przewidują odwołanie wszystkich dziewięciu członków rady nadzorczej. "Z uwagi na fakt, iż Zwyczajne Walne Zgromadzenie Banku zostało zwołane na dzień przypadający przed upływem bieżącej kadencji Rady Nadzorczej, zaistniała potrzeba odwołania wszystkich członków obecnej kadencji, a następnie powołania członków Rady Nadzorczej na nową kadencję" - brzmi uzasadnienie projektu. Jednocześnie minister przedstawił projekt kolejnej uchwały - o powołaniu rady nadzorczej nowej kadencji, ale bez żadnych nazwisk jej członków.

Kolejna uchwała przewiduje zmiany w statucie banku, które - jak zastrzegł PKO BP - wymagają zgody KNF. Uzasadnienie tego projektu stwierdza, że zmiany mają głównie na celu dostosowanie statutu do obowiązujących regulacji, m.in. do ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z grudnia 2016 r., rozporządzenia Ministra Finansów z marca 2017 r. ws. zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej, polityki wynagrodzeń, oraz szczegółowego sposobu szacowania kapitału wewnętrznego w bankach, Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego oraz nowej ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Ponadto zaproponowano zmiany o charakterze redakcyjnym, doprecyzowującym oraz porządkującym dotychczasowe postanowienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt zmian w statucie przewiduje m.in., że ustalanie zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej należy do kompetencji walnego zgromadzenia. Proponuje się również zapis, stwierdzający, że rada nadzorcza ma od pięciu do 13 członków, i jest zdolna podejmować wszelkie czynności prawne i statutowe, o ile w jej skład wchodzi co najmniej pięciu członków. W przypadku, gdy liczba członków zmniejszy się poniżej pięciu, zarząd niezwłocznie zwołuje walne zgromadzenie w celu uzupełnienia składu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wymiana rady nadzorczej PKO BP zaplanowana na 22 czerwca

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA