×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wydajność polskich pracowników rośnie najszybciej na świecie. A płace wcale nie

W ostatnim ćwierćwieczu wydajność polskich pracowników rośnie szybciej niż średnie zarobki w naszym kraju. Od 1995 do 2017 r. ten pierwszy wskaźnik skoczył w górę dwuipółkrotnie, zaś średnie wynagrodzenie tylko 1,7 raza. A w produkcji, w efekcie rewolucji technologicznej i robotyzacji może być jeszcze gorzej. Okazuje się np., że w USA od 1980 roku do czasów obecnych wydajność pracowników podwoiła się, jednak wynagrodzenie pracowników produkcji zostało mniej więcej na tym samym poziomie.

Wydajność polskich pracowników rośnie najszybciej na świecie. A płace wcale nie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Polscy pracownicy są coraz bardziej wydajni. Pod tym względem nasz kraj jest jednym z  liderów wśród państw należących do OECD.
  • Choć na pierwszy rzut oka nasze zarobki wystrzeliły w górę, to wzrost ten ślimaczy się.
  • Zdaniem ekspertów, przy stałym wzroście efektywności pogłębiać się będą nierówności płacowe między najlepiej a najgorzej zarabiającymi.

Najniższe bezrobocie w tym wieku, rekordowa liczba ofert pracy czekających na chętnych czy deklaracje pracodawców o planowanym zatrudnieniu czy podnoszeniu płac w 2019 roku. Wydawać by się mogło, że sytuacja na polskim rynku pracy z perspektywy pracownika jest bardzo dobra. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście tak jest. Na dowód można przytoczyć dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-lipiec 2018 r. wzrosła o 3,9 proc. rok do roku przy większym o 2,7 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 7,4 proc. Jednak, jeśli spojrzymy na długofalowe dane dotyczące korelacji między wzrostem naszej wydajności, a wzrostem naszych zarobków, z perspektywy pracownika sytuacja jest dużo mniej optymistyczna.

Dwa i pół raza szybciej

Jak wynika z danych OECD, przeanalizowanych przez nas, wydajność pracy wśród polskich pracowników odnotowuje spektakularne wzrosty, wynagrodzenia rosną wolniej. Pod względem wzrostu wydajności wypadamy niemal najlepiej na świecie. Wyprzedza nas jedynie Korea Południowa i Irlandia. Co nie oznacza, że wypadamy dobrze. Polska nadal znajduje się na szarym końcu.

Zestawiając te wartości z danymi dotyczącymi wzrostu wynagrodzeń (źródło OECD), okaże się jednak, że wydajniejsze pracowanie nie opłaca się tak, jak można się było spodziewać (wskaźnik wydajności rośnie dużo szybciej niż średnie zarobki). Na przestrzeni ostatnich 1995 -2017 wydajność wzrosła 2,5 raza, natomiast nasze średnie zarobki tylko 1,7 raza.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wydajność polskich pracowników rośnie najszybciej na świecie. A płace wcale nie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA