PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wybór prezesa Sądu Najwyższego: SN odtajnia dokumenty?

• Na stronie internetowej Sądu Najwyższego został zamieszczony m.in. regulamin z 2003 r. ws. wyboru kandydatów na I prezesa.
• Dokument ten był już wcześniej udostępniany na każdą prośbę, m.in. dziennikarzy - poinformował Sąd Najwyższy.

  • Autor: PAP/JS
  • 2 mar 2017 14:34
Wybór prezesa Sądu Najwyższego: SN odtajnia dokumenty?
Oprócz uchwały zgromadzenia Ogólnego SN z 14 kwietnia 2003 r. w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko I Prezesa SN na stronach internetowych Sądu zamieszczono także uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN (fot.pixabay.com)
REKLAMA

Oprócz uchwały zgromadzenia Ogólnego SN z 14 kwietnia 2003 r. w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko I Prezesa SN na stronach internetowych Sądu zamieszczono także uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN: nowelizującą regulamin z 2003 r. oraz regulaminy w sprawie: wyboru kandydatów na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego i wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.

"To nie jest tak, że te uchwały zostały dzisiaj ujawnione, gdyż stanowią one informację publiczną. Od lat były one udostępniania na wniosek zainteresowanych albo w związku z pytaniami dziennikarzy" - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Dodał, że czwartek dokumenty zamieszczono na stronie internetowej w związku z "dużym zainteresowaniem".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W czwartek (2 marca) poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że grupa 50 parlamentarzystów tej partii wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie przepisów, na podstawie, których na funkcję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego została powołana Małgorzata Gersdorf. Według Mularczyka wątpliwości konstytucyjne budzi po pierwsze to, "że aktem prawa wewnętrznego SN, który dotyczy relacji wewnętrznych, dokonuje się wyboru w formie głosowania dwóch kandydatów, a następnie w takim trybie przedstawia się ich prezydentowi".

"To oznacza, że aktem prawa wewnętrznego, aktem niepublikowanym w Dzienniku Ustaw, czy też w Monitorze Polskim, przedstawia się innemu organowi władzy, a mianowicie prezydentowi, dwóch kandydatów, których on powinien zaakceptować wybierając jednego" - powiedział poseł PiS. Jak ocenił jest to niezgodne z art. 183 konstytucji.

Do kwestii regulaminu z 2003 r. odniósł się na konferencji prasowej rzecznik SN sędzia Michał Laskowski. "On dotychczas publikowany nie był, bo tego typu dokumenty nie są publikowane w Monitorze Polskim czy w Dzienniku Ustaw. Są (...)pewne przepisy, które mówią, które dokumenty i o jakim charakterze się publikuje w dziennikach promulgacyjnych w innych miejscach. Akurat ten regulamin nie znajduje się w grupie tych przepisów, ale bardzo proszę zapoznać się z tym regulaminem tam jest tylko napisane, w jaki sposób wskazuje się kandydatów, jak potem się przeprowadza głosowanie w tej sprawie" - powiedział Laskowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybór prezesa Sądu Najwyższego: SN odtajnia dokumenty?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA