PARTNERZY PORTALU

Wszystko wskazuje na to, że rynek pracy zmienia właściciela

 • km
 • 17 sty 2023 20:00

Choć w całej Unii Europejskiej panuje rekordowo niskie bezrobocie (6 proc. w listopadzie 2022 roku), od kilku miesięcy na rynku pracy zachodzą powolne, ale trwałe procesy. Pracodawcy coraz rzadziej otwierają nowe procesy rekrutacyjne z powodu oszczędności i zmian produkcyjnych. Można powiedzieć, że rynek pracownika zmienia się powoli w rynek pracodawcy – mówi Anna Dzhobolda, dyrektor departamentu rekrutacji Gremi Personal.

Wszystko wskazuje na to, że rynek pracy zmienia właściciela
Rynek pracownika zmienia się powoli w rynek pracodawcy (fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA
 • Bezrobocie - nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej - nadal utrzymuje się na niskim poziomie. Na rynku pracy zachodzą jednak powolne zmiany zauważalne przez rekruterów i agencje pracy.
 • Jak wynika z analiz międzynarodowej agencji pracy Gremi Personal, 23 proc. firm współpracujących z agencją deklaruje redukcję etatów w przyszłości. 50 proc. klientów prognozuje zwiększenie zatrudnienia.
 • Na spadki liczby ofert pracy narażone są w pierwszej kolejności zawody mocno uzależnione od stanu koniunktury gospodarczej, jak branża budowlana, nieruchomości czy handlowa.

Ostatnie lata na polskim rynku pracy niewątpliwie należały do pracowników. Niskie bezrobocie i duże potrzeby pracodawców sprawiały, że to osoby poszukujące pracy w pewnym sensie dyktowały warunki.

Jak zauważają analitycy rynku pracy, sytuacja powoli się zmienia. Choć bezrobocie - nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej - nadal utrzymuje się na niskim poziomie, na rynku pracy zachodzą powolne zmiany zauważalne przez rekruterów i agencje pracy. Rosnące koszty pracy, sytuacja ekonomiczna i wizja spowolnienia gospodarczego sprawiają, że pracodawcy podchodzą do procesów rekrutacyjnych rozważniej.

Zobacz: Przed menedżerami rok pełen wyzwań i być może kompletna zmiana stylu zarządzania

Firmy tną koszty

Jak wynika z analiz międzynarodowej agencji pracy Gremi Personal, 23 proc. firm współpracujących z agencją deklaruje redukcję etatów w przyszłości. 50 proc. klientów prognozuje zwiększenie zatrudnienia, a 27 proc. planuje utrzymanie kadry na tym samym poziomie. 

Spadki ofert pracy notują zawody mocno uzależnione od stanu koniunktury gospodarczej (fot. PTWP)
Spadki ofert pracy notują zawody mocno uzależnione od stanu koniunktury gospodarczej (fot. PTWP)

Spowolnienie procesów rekrutacyjnych to wynik wzrostu inflacji. Firmy szukają oszczędności, które najłatwiej znaleźć, tnąc koszty stałe: nie tylko pracownicze, ale też zmniejszając moce produkcyjne i mniej produkując na zapas, np. w branży metalurgicznej czy drzewnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Wszystko wskazuje na to, że rynek pracy zmienia właściciela

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Lolo 2023-01-24 14:35:02

  Powiedziałbym raczej, że rynek pracy zmienia się w bazar tumiwisizmu. I słusznie, bo nikt nie będzie pracował za czapkę gruszek.

 • Lizak 2023-01-21 11:23:23

  Przecież rynku pracownika nigdy u nas w kraju nie było. Chyba, że tylko w niektórych branżach

  • Nbvc 2023-01-22 14:27:28

   To zależy! Dla absolwentów wyższych szkół jest katastrofa i to już od dawna ,ale są wyjątki np IT , konkretne, kierunki, fachowcy dla nich jest rynek pracownika

 • Tol 2023-01-21 10:47:09

  A co będzie dwucyfrowe bezrobocie? Jakby było np 15% to można by taką panikę siać i to byłoby zgodne z prawdą. Do 10% to jest spokojnie rynek pracownika

 • W nosie 2023-01-20 14:35:26

  Nie możecie się zdecydować co pisać. Raz że niewiele się zmieni a drugi że się zmienia. Ot,rzetelne dziennikarstwo nie obliczone na klikanie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA