×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wszystkie kluby za opóźnieniem o pół roku wprowadzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych

  • Autor: PAP/JS
  • 14 gru 2017 19:16

Wszystkie kluby opowiedziały się za odroczeniem o pół roku utworzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych, popierając w pierwszym czytaniu odpowiednią nowelizację ustawy tworzącej tzw. pakiet wierzycielski. Rejestr miałby zacząć działać nie 1 stycznia, ale 1 lipca 2018 roku.

Wszystkie kluby za opóźnieniem o pół roku wprowadzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Chodzi o zgłoszoną przez klub PiS nowelizację ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Ustawa ta ma przeciwdziałać zatorom płatniczym i ułatwić dochodzenie należności przez firmy.

Jak mówił przedstawiciel wnioskodawców Sylwester Tułajew (PiS), istota proponowanych w poselskim projekcie zmian "sprowadza się do odroczenia o sześć miesięcy terminu wejścia w życie przepisów zmienianej ustawy, z 1 stycznia 2018 roku na 1 lipca 2018 roku, w zakresie dotyczącym prowadzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych".

Tułajew argumentował, że "zmiana terminu uruchomienia Rejestru została podyktowana koniecznością dokonania kompleksowych zmian, w zakresie systemów informatycznych, użytkowanych przez naczelników urzędów skarbowych".

Niezbędne jest też, dodał, dokonanie dodatkowych prac, mających na celu dostosowanie systemów informatycznych resortu finansów do utworzenia Rejestru. "Zmiana zapewni stabilność i pełną funkcjonalność rozwiązania" - przekonywał poseł PiS.

Kluby opozycyjne poparły nowelę, choć krytykowały fakt, że termin utworzenia Rejestru jest zmieniany w ostatniej chwili.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności została uchwalona przez Sejm 7 kwietnia br. Stanowi część przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu "100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców".

Podczas prac parlamentarnych sprawozdawcy argumentowali, że ustawa ma służyć usprawnieniu i ułatwieniu dochodzenia należności przez przedsiębiorców oraz zwiększeniu możliwości oceny przez nich wiarygodności płatniczej kontrahenta. Ma także poprawić skuteczność dochodzenia roszczeń na drodze sądowej oraz umożliwiać przeciwdziałanie zatorom płatniczym. Ma zatem służyć poprawie płynności finansowej, a tym samym umocnieniu przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich.

Nowe regulacje zakładają m.in. istotną zmianę w kodeksie cywilnym - na jej podstawie inwestor będzie odpowiadał solidarnie z wykonawcą za regulowanie zobowiązań wobec podwykonawców.

Część artykułów ustawy obowiązuje już od 1 czerwca br.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wszystkie kluby za opóźnieniem o pół roku wprowadzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • irek 2017-12-15 16:49:26

    ciężko się prowadzi firmę, gdy trafią się nieuczciwi kontrahenci i trzeba dochodzić swoich należności. byłem w takiej sytuacji, moje prośby o zapłatę niewiele dały. i dlatego w końcu zdecydowałem się na Kaczmarski Inkasso, są skuteczni, odzyskują pieniądze, a ja dzięki temu miałem spokój.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA