- Autor: PAP/JS
- •14 gru 2017 19:16
Wszystkie kluby opowiedziały się za odroczeniem o pół roku utworzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych, popierając w pierwszym czytaniu odpowiednią nowelizację ustawy tworzącej tzw. pakiet wierzycielski. Rejestr miałby zacząć działać nie 1 stycznia, ale 1 lipca 2018 roku.

Chodzi o zgłoszoną przez klub PiS nowelizację ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Ustawa ta ma przeciwdziałać zatorom płatniczym i ułatwić dochodzenie należności przez firmy.
Jak mówił przedstawiciel wnioskodawców Sylwester Tułajew (PiS), istota proponowanych w poselskim projekcie zmian "sprowadza się do odroczenia o sześć miesięcy terminu wejścia w życie przepisów zmienianej ustawy, z 1 stycznia 2018 roku na 1 lipca 2018 roku, w zakresie dotyczącym prowadzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych".
Tułajew argumentował, że "zmiana terminu uruchomienia Rejestru została podyktowana koniecznością dokonania kompleksowych zmian, w zakresie systemów informatycznych, użytkowanych przez naczelników urzędów skarbowych".
Niezbędne jest też, dodał, dokonanie dodatkowych prac, mających na celu dostosowanie systemów informatycznych resortu finansów do utworzenia Rejestru. "Zmiana zapewni stabilność i pełną funkcjonalność rozwiązania" - przekonywał poseł PiS.
Kluby opozycyjne poparły nowelę, choć krytykowały fakt, że termin utworzenia Rejestru jest zmieniany w ostatniej chwili.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności została uchwalona przez Sejm 7 kwietnia br. Stanowi część przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu "100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców".
Podczas prac parlamentarnych sprawozdawcy argumentowali, że ustawa ma służyć usprawnieniu i ułatwieniu dochodzenia należności przez przedsiębiorców oraz zwiększeniu możliwości oceny przez nich wiarygodności płatniczej kontrahenta. Ma także poprawić skuteczność dochodzenia roszczeń na drodze sądowej oraz umożliwiać przeciwdziałanie zatorom płatniczym. Ma zatem służyć poprawie płynności finansowej, a tym samym umocnieniu przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich.
Nowe regulacje zakładają m.in. istotną zmianę w kodeksie cywilnym - na jej podstawie inwestor będzie odpowiadał solidarnie z wykonawcą za regulowanie zobowiązań wobec podwykonawców.
Część artykułów ustawy obowiązuje już od 1 czerwca br.



KOMENTARZE (1)