"Wszyscy jedziemy na tym samym wózku". Tak Łukasz Kruczek motywuje zespół do osiągania sukcesów

- Jeśli jedna osoba odpuszcza, odbija się to na całej grupie. Wszyscy biorą odpowiedzialność za swoją pracę – mówi Łukasz Kruczek, trener skoków narciarskich. Tak samo jest w biznesie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Wszyscy jedziemy na tym samym wózku". Tak Łukasz Kruczek motywuje zespół do osiągania sukcesów

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

13 sty 2015 16:26


Jak zaangażować wszystkich członków zespołu do zwycięstwa? Na to pytanie szukają odpowiedzi zarówno menedżerowie biznesu, jak i trenerzy sportowi. Łukasz Kruczek w swojej pracy stosuje pięć kluczowych zasad zarządzania zespołem wyrastających ze strategii lean. Czy sprawdzą się również w biznesie?

- W pracy trenerskiej dążę do tego, by drużynie przyświecała myśl „jeden zespół, jedna droga” - co oznacza, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku – mówi Łukasz Kruczek.

- Podstawą są jasno zdefiniowane cele, dzięki którym mamy przejrzyste kryteria zwycięstwa. Powtarzam zawodnikom, że każdy ma wpływ na wynik innej osoby z zespołu. Skoczkowie są dla siebie nawzajem trenerami. Wspierają się i motywują, a także w razie czego instruują. Dzięki temu mają poczucie odpowiedzialności i dążą do wspólnego sukcesu – dodaje.

Współpraca między zawodnikami jest przykładem dobrych praktyk, które warto przenieść na płaszczyznę biznesu.

- Przy wdrażaniu strategii lean zadaję menedżerom pytanie, jaki jest cel ich organizacji i jaka jest jej strategia rozwoju, najczęściej wskazują na cele indywidualnych departamentów – mówi Radosław Drzewiecki, prezes Leanpassion.

Firmy są podzielone na szereg silosów wertykalnych, takich jak: sprzedaż, operacje, HR, finanse. Problem w tym, że nie mają one świadomości wspólnych celów.

- Bariera występuje nie tylko pomiędzy departamentami, ale także między kadrą menadżerską, a resztą pracowników. Dlatego warto na początek usiąść razem i niczym drużyna skoczków określić wspólne cele – wyjaśnia Drzewiecki.

100 proc. zaangażowania to podstawa

- Jeśli zawodnik jest zaangażowany na 90 proc. to nie może osiągnąć wyniku w sporcie. Dotyczy to nie tylko skoczków, co całego zespołu – przekonuje Kruczek.

– Jeśli jedna osoba odpuszcza, odbija się to na całej grupie. Wszyscy biorą odpowiedzialność za swoją pracę i muszą pamiętać, że od ich efektów zależy sukces drużyny. Zadaniem trenera jest natychmiastowa ocena po każdym oddanym skoku. W ten sposób zaangażowanie nie słabnie, a zawodnik może na bieżąco poprawiać swoje wyniki – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.