×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Współczesna kobieta ma łatwiej na rynku pracy, ale do ideału sporo brakuje

 • km
 • 8 mar 2023 20:00

Choć sytuacja kobiet na rynku pracy sukcesywnie się poprawia, a Polska znajduje się w czołówce krajów z najwyższym odsetkiem kobiet na stanowiskach managerskich, to nadal potrzebujemy zmian.

Współczesna kobieta ma łatwiej na rynku pracy, ale do ideału sporo brakuje
83 proc. aktywnych zawodowo kobiet widzi trudności w pogodzeniu obowiązków wychowawczych ze służbowymi (fot. Aleksandr Popov/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Wskaźnik aktywności zawodowej kobiet w Polsce wynosi 68 proc. – to o 4 pp. mniej niż średnia w krajach europejskich.
 • Nadal to przede wszystkim kobiety są zaangażowane w obowiązki rodzinne, opiekę nad dziećmi i osobami starszymi, co wpływa na ich zawodowe plany.
 • Jak podaje ZUS, w 2021 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 99 proc. kobiet i zaledwie 1 proc. mężczyzn.

Polska znajduje się w czołówce krajów z najwyższym odsetkiem kobiet na stanowiskach managerskich. Zgodnie z aktualnymi danymi jest ich 44 proc. Choć prawo gwarantuje kobietom i mężczyznom równą pozycję na rynku pracy, a w praktyce powoli odchodzi się od podziałów na płeć w kontekście kompetencji i aktywności zawodowej, odsetek kobiet zajmujących najwyższe i najlepiej opłacane stanowiska kierownicze nadal jest niski.  

Wśród spółek notowanych na warszawskiej GPW stanowią one zaledwie 6 proc. członków zarządów. Mimo że odsetek kobiet na najwyższych stanowiskach wzrósł dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat, nadal znacznie odbiega od parytetu.

- Przez setki lat utrwalano te stereotypy i dawano społeczne przyzwolenie na to, że to właśnie mężczyźni zajmują wysokie stanowiska w hierarchii zawodowej. Dopiero w XX wieku, w dodatku nie od samego początku, kobiety zaczęto postrzegać jako zdolne liderki, które na tych samych stanowiskach radzą sobie równie dobrze co mężczyźni – wyjaśnia Karolina Popiel, senior HR consultant w Wyser. - O ile mężczyźni mają cechy przywódcze, opierające się na walce i zdobywaniu, o tyle kobiety bazują na zarządzaniu stadem i dbaniu o nie. Warto tu zaznaczyć, że cechy przywódcze, którymi teoretycznie oczywiście charakteryzują się kobiety – wbrew powszechnym opiniom – są w znacznie większym stopniu oparte na racjonalizmie – podkreśla.

Patriarchalny model rodziny mocno wpływa na aktywność zawodową

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Współczesna kobieta ma łatwiej na rynku pracy, ale do ideału sporo brakuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rychy 2023-03-09 00:40:46

  Ten tekst chyba wygenerował ChatGPT bo to jest tak sztampowe i głupie że ja nie daje rady

 • Lmao 2023-03-09 00:36:57

  Ale z czym autor/ka ma problem? To są jakieś losowe statystyki gdzie za ideał się sugeruje że ma być po równo co jest zupełnym pomyleniem z poplątaniem. Na stanowiska i płace się z a s ł u g u j e a nie o t r z y m u j e. Pokażcie może jeden przypadek gdzie kobieta nie została awansowana dlatego że jest kobietą albo że zarabia mniej mimo tej samej pracy bo jest kobietą, bo wy tutaj się chwalicie nieznajomością statystyki notorycznie... Strach być w dzisiejszych czasach białym facetem, wszyscy mają pretensje o jakieś potwory patriarchatu i inne bzdury.

 • Kek 2023-03-08 20:14:27

  Co za bzdury. W mojej firmie zatrudnienie to 65-35 z przewagą dla kobiet. Są działy typu HR gdzie pracują tylko kobiety. Pffffff, kobiety zdominowały rynek pracy i wszystko dookoła. Nie macie o czym pisać chyba

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA