Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Wskaźnik aktywności zawodowej kobiet w Polsce wynosi 68 proc. – to o 4 pp. mniej niż średnia w krajach europejskich.
- Nadal to przede wszystkim kobiety są zaangażowane w obowiązki rodzinne, opiekę nad dziećmi i osobami starszymi, co wpływa na ich zawodowe plany.
- Jak podaje ZUS, w 2021 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 99 proc. kobiet i zaledwie 1 proc. mężczyzn.
Polska znajduje się w czołówce krajów z najwyższym odsetkiem kobiet na stanowiskach managerskich. Zgodnie z aktualnymi danymi jest ich 44 proc. Choć prawo gwarantuje kobietom i mężczyznom równą pozycję na rynku pracy, a w praktyce powoli odchodzi się od podziałów na płeć w kontekście kompetencji i aktywności zawodowej, odsetek kobiet zajmujących najwyższe i najlepiej opłacane stanowiska kierownicze nadal jest niski.
Wśród spółek notowanych na warszawskiej GPW stanowią one zaledwie 6 proc. członków zarządów. Mimo że odsetek kobiet na najwyższych stanowiskach wzrósł dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat, nadal znacznie odbiega od parytetu.
- Przez setki lat utrwalano te stereotypy i dawano społeczne przyzwolenie na to, że to właśnie mężczyźni zajmują wysokie stanowiska w hierarchii zawodowej. Dopiero w XX wieku, w dodatku nie od samego początku, kobiety zaczęto postrzegać jako zdolne liderki, które na tych samych stanowiskach radzą sobie równie dobrze co mężczyźni – wyjaśnia Karolina Popiel, senior HR consultant w Wyser. - O ile mężczyźni mają cechy przywódcze, opierające się na walce i zdobywaniu, o tyle kobiety bazują na zarządzaniu stadem i dbaniu o nie. Warto tu zaznaczyć, że cechy przywódcze, którymi teoretycznie oczywiście charakteryzują się kobiety – wbrew powszechnym opiniom – są w znacznie większym stopniu oparte na racjonalizmie – podkreśla.
Patriarchalny model rodziny mocno wpływa na aktywność zawodową
Wskaźnik aktywności zawodowej kobiet w Polsce wynosi 68 proc. – to o 4 pp. mniej niż średnia w krajach europejskich. 430 tys. Polek jest biernych zawodowo. Nadal to przede wszystkim kobiety są zaangażowane w obowiązki rodzinne, opiekę nad dziećmi i osobami starszymi, co wpływa na ich zawodowe plany.
Jak podaje ZUS, w 2021 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 99 proc. kobiet i zaledwie 1 proc. mężczyzn. Jednocześnie niewydolny system opieki nad dziećmi skutecznie utrudnia powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Z badania przeprowadzonego przez serwis Pracuj.pl wynika, że ponad 83 proc. aktywnych zawodowo kobiet widzi trudności w pogodzeniu obowiązków wychowawczych ze służbowymi.
Sytuację pogorszyła pandemia COVID-19, która spowodowała redukcję zatrudnienia w takich sektorach jak turystyka, hotelarstwo i gastronomia, gdzie poziom zatrudnienia kobiet jest wysoki. Do pełnego obrazu warto dodać, że wiele Polek pracuje dorywczo, co często wiąże się z brakiem stałego zatrudnienia, niskimi zarobkami i brakiem dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego oraz innych świadczeń socjalnych.
430 tys. Polek jest biernych zawodowo (fot. Marisa Howenstine/Unsplash)
Dobrze wykształcone, ale nadal gorzej opłacane
Według danych GUS w 2021 roku 26,9 proc. kobiet miało dyplom ukończenia studiów wyższych. W przypadku mężczyzn było to zaledwie 19 proc., a mimo to różnica w wynagrodzeniu na tym samym stanowisku wynosi 4,5 proc. Choć na tle innych europejskich krajów wypadamy relatywnie dobrze, lepiej niż Łotwa, Estonia, a nawet Austria, Niemcy i Francja, daleko nam do Luksemburga, gdzie różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn wynosi 0,7 proc.
- Warto przy tym podkreślić, że jest to nieskorygowana luka płacowa. Ta skorygowana, uwzględniająca płace na podobnych stanowiskach i o podobnych kompetencjach, jest znacznie wyższa - według danych Instytutu Badań Strukturalnych wynosi pomiędzy 14 proc. a 24 proc. – wyjaśnia Agnieszka Mazurek-Szulim, manufacturing & supply chain manager w Wyser.
Z pewnością wiele zmieni nowa dyrektywa unijna, która ma zapewnić większą przejrzystość i skuteczne egzekwowanie zasady równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Poprawić ma się także dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla ofiar dyskryminacji płacowej. Osoby, które padną jej ofiarą, będą mogły otrzymać odszkodowanie, w tym odzyskanie zaległych wynagrodzeń i związanych z nimi premii lub płatności rzeczowych.
Wiele zależy od samych kobiet, zmiany postrzegania swojej roli i oczekiwań, w tym finansowych. Jak wynika z badania „Barometr Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Gi Group Holding w lutym 2023 roku, zbyt niski poziom wynagrodzenia jest powodem chęci zmiany pracy dla 59,5 proc. kobiet i 42,6 proc. mężczyzn.
Niższe oczekiwania kobiet widoczne są także w podejściu do perspektyw awansu – ich brak jest powodem chęci zmiany pracodawcy dla blisko 30 proc. kobiet, dla mężczyzn ten odsetek wynosi blisko 40 proc.
- Poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy zależy także od samych kobiet, które bardzo często mają niższe oczekiwania finansowe, nie doceniają swoich kompetencji, aplikując na niższe stanowiska. Ustępują pola mimo wysokich kompetencji – komentuje Agnieszka Mazurek-Szulim.
Aktywizacja zawodowa kluczem do sukcesu kobiet
Wykształcenie i rozwój kompetencji, zarówno tych cyfrowych, jak i miękkich, są kluczem do poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy. W związku z dynamicznym rozwojem cyfryzacji i automatyzacji wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. Umiejętności z zakresu technologii, analizy danych, zarządzania projektami czy negocjacji mogą pomóc kobietom w utrzymaniu się na rynku pracy i zapewnieniu sobie stabilnego zatrudnienia.
By ułatwić kobietom powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, niezbędne są systemowe rozwiązania dotyczące opieki nad dziećmi. Obecnie nie tylko wysokie koszty prywatnych placówek zatrzymują kobiety w domu, lecz także, szczególnie w mniejszych miejscowościach, zbyt mała liczba żłobków i przedszkoli lub ich całkowity brak.
- Sytuacja kobiet na rynku pracy będzie się powoli zmieniać dzięki przejściu od modelu tradycyjnego do partnerskiego, w którym mężczyźni na równi z kobietami opiekują się dziećmi oraz angażują się w obowiązki domowe. Wierzę, że ta zmiana społeczna w ciągu kilku najbliższych lat sprawi, że więcej kobiet będzie aktywna zawodowo. Cieszy coraz większa liczba fundacji i inicjatyw, które wspierają kobiety w aktywizacji zawodowej, takich jak „Mamo Pracuj”, „Women in Technology Poland” czy „Dare IT”, w szczególności w zawodach związanych z rozwojem oprogramowania. Tego rodzaju inicjatywy mają bardzo dużą wartość, nie tylko umożliwiają kobietom przekwalifikowanie się, ale także budują świadomość znaczenia kobiet na rynku pracy – prognozuje Karolina Szkaradnik, client relationship manager, senior IT recruitment consultant w Grafton Recruitment.
Powstają też organizacje zajmujące się aktywizacją kobiet w obrębie danej branży. To ważne, tym bardziej że aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest niższa niż mężczyzn.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (3)