PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wsparcie firm z Tarczy 2.0 poskutkowało wzrostem zatrudnienia o 1/5

  • Autor: PAP/JP
  • 6 wrz 2022 14:44

Właśnie rozliczamy wsparcie z Tarczy 2.0 i okazało się, że przedsiębiorcy, którzy otrzymali tę pomoc, zwiększyli zatrudnienie o 20 proc. – powiedział we wtorek wiceprezes PFR Bartosz Marczuk podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Wsparcie firm z Tarczy 2.0 poskutkowało wzrostem zatrudnienia o 1/5
Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk (fot. PTWP)
REKLAMA

W ramach walki ze skutkami pandemii COVID-19 Polski Fundusz Rozwoju wypłacił ok. 74 mld zł pomocy dla firm, z czego 7,1 mld zł wypłacone zostało w ramach Tarczy 2.0 w styczniu i lutym 2021 r. spółkom, które były najbardziej narażone na skutki pandemii. Chodziło o takie branże, jak hotelarstwo, turystyka czy gastronomia. Jak powiedział podczas pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceprezes PFR Bartosz Marczuk, rozliczenie tej tarczy właśnie trwa.

Czytaj też: W październiku decyzja o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Ponad miesiąc temu dokonaliśmy umorzeń w ramach Tarczy 2.0, a rozliczenia jeszcze trwają, bo firmy mają czas na zwrot środków do 15 września. Przy badaniu, jakie przeprowadziliśmy, aby wyliczyć poziom umorzeń wsparcia, okazało się, że poziom zatrudnienia w tych firmach wyniósł 121 proc. poziomu z września 2020 roku. Z Tarczy 2.0 skorzystało łącznie 50 tys. firm, z czego 40 tys. to mikrofirmy - i te podmioty zwiększyły zatrudnienie o 20 proc." - powiedział Bartosz Marczuk.

Umorzenie pomocy z tarczy było zależne od poziomu zatrudnienia

Jak wyjaśnił, poziom umorzeń pomocy udzielanej w ramach tarcz antycovidowych zależał m.in. od tego, czy firmie udało się utrzymać zatrudnienie, od poniesionych strat oraz od tego, czy udało jej się przetrwać. Zatem im wyższy poziom zatrudnienia udało się utrzymać w danym przedsiębiorstwie, tym na większą premię umorzeniową mogła ona liczyć.

Czytaj też: Tarcza prawna ma znosić bariery. "Chcemy, by było bardziej cyfrowo, szybciej i prościej"

"Maksymalny poziom umorzenia, na jaki można liczyć w Tarczy 1.0, to 75 proc., a w Tarczy 2.0 - 100 proc., ale faktyczny poziom był nieco niższy. W przypadku pierwszej tarczy wyniósł on 63 proc., a w Tarczy 2.0 - 85 proc. W przypadku pierwszej tarczy firmom udało się średnio utrzymać poziom zatrudnienia na 95 proc. poziomu sprzed pandemii; poza tym okazało się, że straty małych i średnich firm ze względu na COVID-19 były nieco niższe niż się obawialiśmy" - powiedział Bartosz Marczuk.

Dodał, że firmom, które otrzymały pomoc w ramach Tarczy 2.0, pomogły "umiejętność dostosowania się do każdych warunków rynkowych" oraz pomoc rządowa, jaką otrzymały, w tym Tarcza 1.0. Jak wyjaśnił, aż 95 proc. firm wspartych w ramach Tarczy 2.0 otrzymało pomoc także z pierwszej tarczy antycovidowej.

"Trzeba też pamiętać, że są to firmy często działające sezonowo, więc odmrażanie gospodarki, do jakiego doszło na wiosnę 2021 r., sprawiło, że firmy te były w stanie odrobić straty poniesione zimą" - powiedział wiceprezes PFR.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wsparcie firm z Tarczy 2.0 poskutkowało wzrostem zatrudnienia o 1/5

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA