×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wschodni Kongres Gospodarczy: Projekt noweli ustawy o Radzie Dialogu Społecznego możemy poznać w październiku

Pod koniec października możemy poznać projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Projekt ten przedstawi prezydent Andrzej Duda, który obecnie wprowadza poprawki do zgłoszonych w czerwcu propozycji zmian.

Wschodni Kongres Gospodarczy: Projekt noweli ustawy o Radzie Dialogu Społecznego możemy poznać w październiku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Klucz jest w rękach prezydenta. Zaznaczył on, że skoro ma być organem, który wniesie ten projekt na ścieżkę legislacyjną, to zastrzega sobie prawo wnoszenia poprawek. To jest na to właśnie czas - mówi Zbigniew Żurek, przewodniczący Zespołu Problemowego ds. Rozwoju Regionalnego i zarazem sekretarz Rady Dialogu Społecznego. Jak dodaje, następne spotkane z prezydentem zaplanowano na 30 października.

Przedstawiając przebieg rozmów, poprzedzających wypracowanie stanowiska, które następnie przedłożono prezydentowi zaznaczył, że zgłaszano tylko te propozycje, co do których w samej Radzie udało uzyskać się konsensus. Podkreślił, że udało się uzyskać deklarację strony rządowej o tym, że każda z Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego otrzymywać będzie co roku na swoją działalność 200 tysięcy złotych.    

 - Ktoś powie, że to mało, ale to i tak 199 tys. zł więcej niż do tej pory – stwierdził Żurek. Jak dodał, w trakcie dyskusji na forum Rady, udało się obronić dotychczasowe usytuowanie RDS w dyspozycji marszałków (alternatywnym rozwiązaniem byłoby przekazanie ich w gestię wojewodów), natomiast nie udało przeforsować uznania (co postulowała strona samorządowa) zadań RDS-ów za zadania własne (pozostawiono je jako zadanie zlecone). Nie powiodła się także próba wpisania do projektu rozszerzenia zadań WRS-ów o zadania ogólnokrajowe.

- Oponowała przeciw temu strona rządowa argumentując, że problemami ogólnopolskimi zajmuje się RDS. Jeżeli jednak WRDS uznaje, że jest jakiś problem wykraczający poza województwo, to zawsze może się w takie prace włączyć – powiedział Zbigniew Żurek.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Rola Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego w rozwoju społeczno- gospodarczym", który odbył się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2017 w Białymstoku.

 

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wschodni Kongres Gospodarczy: Projekt noweli ustawy o Radzie Dialogu Społecznego możemy poznać w październiku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA