PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wrocławska firma wygrała konkurs na projekt Muzeum Wyspiańskiego

  • Autor: pap/mg
  • 11 paź 2019 22:22

Wrocławska firma Heinle, Wischer und Partner Architekci wygrała konkurs na projekt Muzeum Wyspiańskiego, które ma powstać w Krakowie. Wyniki ogłoszono w piątek podczas gali z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wrocławska firma wygrała konkurs na projekt Muzeum Wyspiańskiego
(Fot.Zygmunt Put/wikipedia.org)
REKLAMA
  • Pomysły architektów oceniał międzynarodowy sąd konkursowy pod przewodnictwem arch. Macieja Miłobędzkiego.
  • "Wybraliśmy jednogłośnie" mówił w piątek wieczorem przewodniczący sądu.
  • Do zwycięskiego zespołu należą: Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska oraz współautorzy: Katarzyna Skowronek, Marta Wróblewska, Łukasz Umiński, Łukasz Kaczmarek, Melina Haures. Autorzy podkreślali, że muzeum będzie "otwarte na publiczność, ale też na pomysły organizatorów wystaw" poprzez taki układ wnętrz, który ułatwi muzealnikom aranżację ekspozycji.

Do konkursu ogłoszonego przez Muzeum Narodowe i krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zgłosiło się 138 pracowni architektonicznych z Polski i Europy. Konkurs był dwuetapowy, swoje propozycje nadesłało ostatecznie 77 zespołów (w tym jeden po terminie), z których do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało pięć.

Pomysły architektów oceniał międzynarodowy sąd konkursowy pod przewodnictwem arch. Macieja Miłobędzkiego. Zasiadało w nim także dwoje zagranicznych jurorów: prof. Rainer Mahlamaki z Finlandii i Simon Ewings (Wielka Brytania/Norwegia).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wybraliśmy jednogłośnie - mówił w piątek wieczorem przewodniczący sądu Maciej Miłobędzki.

- Praca, która wygrała ujęła wszystkich sędziów znakomitymi relacjami do istniejącego budynku Muzeum Narodowego. Ona bierze coś z języka architektonicznego Gmachu Głównego, ale jednocześnie jest bardzo indywidualna w swoim wyrazie - podkreślił Miłobędzki w rozmowie z dziennikarzami.

Zgodnie z projektem budynek Muzeum Wyspiańskiego ma składać się z dwóch podłużnych brył - prostopadłościanów przesuniętych względem siebie. W jednej z nich będzie mieściła się przestrzeń ekspozycyjna o pow. około 2,4 tys. m kw., w drugim pomieszczenia pełniące inne funkcje. Budynek będzie współgrał z ogrodem i łączył się z placem - forum muzealnym.

W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że atutem zwycięskiego projektu są m.in. interesujące rozwiązania w zakresie elewacji i przestrzeni wewnętrznych, klarowna struktura budowli, uniwersalne, modułowe przestrzenie wystawiennicze oraz udana kompozycja dwóch przesuniętych względem siebie podłużnych bloków tworzących bardzo dobre relacje z Gmachem Głównym Muzeum Narodowego.

Jak mówił prezes Zarządu Oddziału SARP w Krakowie arch. Bohdan Lisowski konkurs wzbudził rekordowo duże zainteresowanie.

- Myślę, że wynikało ono z powodu osoby czyli Stanisława Wyspiańskiego - podkreślił Lisowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wrocławska firma wygrała konkurs na projekt Muzeum Wyspiańskiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA