We Wrocławiu jest już ponad 1 milion metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej. – To historyczny moment – oceniają eksperci z firmy Knight Frank.

- Symboliczny milion przekroczono dzięki intensywnym pracom w drugim kwartale 2018 roku. Wówczas deweloperzy ukończyli blisko 104 tys. m. kw. nowych biur w ośmiu projektach.
- To m.in. przestrzenie w Sagittarius Business House przy ul. Borowskiej, Retro Office House przy ul. Piłsudskiego czy Diamentum Office przy ul. Robotniczej.
– Od kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku powierzchni biurowej w stolicy Dolnego Śląska. Według naszych szacunków, dziś całkowita podaż nowoczesnych przestrzeni sięgnęła 1 milion 11 tys. m. kw. – mówi Agata Holak, starszy konsultant w dziale badania rynku Knight Frank, międzynarodowej firmy doradczej w dziedzinie nieruchomości.
Z tego w ścisłym centrum miasta zlokalizowane jest około 20 procent, a kolejne 31 procent w lokalizacjach okołocentralnych, czyli w promieniu 1-2 km od wrocławskiego ratusza, m.in. w okolicach Placu Grunwaldzkiego, wzdłuż ulicy Suchej, Piłsudskiego.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Czytaj też: Rewolucja na rynku nieruchomości biurowych? Te pomysły mogą mocno namieszać
Nowoczesna powierzchnia biurowa we Wrocławiu koncentruje się także w tzw. Zachodnim Obszarze Biznesu (ulice Legnicka, Strzegomska, Robotnicza) oraz tzw. Południowej Osi Biznesu (ulice Powstańców Śląskich, Karkonoska).
– Na tym jednak aktywność deweloperów się nie kończy. Na koniec czerwca 2018 roku w mieście pozostawało w budowie około 216, 5 tys. m. kw. nowych biur – zaznacza przedstawicielka Knight Frank. – Z tego niemal 70 tys. m. kw. może zostać ukończone jeszcze w tym roku, zaś kolejne 118 tys. m. kw. w roku 2019 – dodaje.
Ponad 40 tys. pracowników
Ile trzeba zapłacić za wynajęcie nowoczesnych biur we Wrocławiu? W najlepszych projektach - klasy A - czynsze wywoławcze utrzymują się na stabilnym poziomie – między 13, a 15 euro za metr kwadratowy miesięcznie (czyli w przybliżeniu 55-65 zł) oraz w przedziale 10-13 euro (około 40 - 55 zł za metr kwadratowy miesięcznie w budynkach klasy B.
– Wrocław jest jednym z najbardziej rozwiniętych rynków nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce. To świadczy między innymi o dojrzałości istniejącego tutaj biznesu i dobrych perspektywach rozwojowych – podkreśla Karolina Grzyb, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Czytaj też: Wrocław, Kraków i Trójmiasto biurowym liderami w regionach, gonią Warszawę
Jak zaznacza, w mieście i okolicach, liczba osób pracujących w produkcji oraz w obszarze nowoczesnych usług biznesowych jest porównywalna. W obu wypadkach to ponad 40 tys. osób.
– Wrocławski sektor gospodarczy jest dość różnorodny, co oznacza, że zatrudnienie znajdują u nas specjaliści z wielu dziedzin. To natomiast pozwala nam przyciągać talenty z Polski i zza granicy – kończy Grzyb.

KOMENTARZE (0)