×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wręczono nagrody 45. edycji Konkursu Poprawy Warunków Pracy

  • Autor: PAP/JS
  • 11 gru 2017 16:40

Innowacyjna metoda monitoringu przeciwpożarowego w kopalniach - to jedno z wyróżnionych działań w 45. edycji Konkursu Poprawy Warunków Pracy. W poniedziałek (11 grudnia) nagrody laureatom wręczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wręczono nagrody 45. edycji Konkursu Poprawy Warunków Pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy jest organizowany od 1972 r.

• "Pamiętajmy - zwracam się tu do pracodawców, że inwestowanie w poprawę bezpieczeństwa pracy ma oprócz wymiaru społecznego, również istotny wymiar ekonomiczny" - powiedziała podczas uroczystości wręczenia nagród Rafalska.

W tym roku laureatami nagrody pierwszego stopnia w kategorii rozwiązania techniczne i organizacyjne zostali Michał Dziadek i Maciej Polok z DMP SYSTEM Sp. z o.o. w Świętochłowicach za opracowanie Górniczego Światłowodowego Systemu Pomiaru Temperatury - GSPT. Jest to innowacyjna metoda, która umożliwia stałe monitorowanie temperatury, a przez to skuteczniejsze zapobieganie pożarom w kopalniach.

System - jak podkreślono - może znaleźć zastosowanie we wszystkich zakładach górniczych spółek węglowych. W tej kategorii zostały także przyznane dwie nagrody drugiego stopnia, trzy nagrody trzeciego stopnia i siedem wyróżnień.

Laureatami pierwszego miejsca w kategorii prace naukowo-badawcze zostali z kolei Leszek Morzyński i Grzegorz Szczepański z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - PIB w Warszawie za opracowanie systemu zdalnego monitoringu parametrów hałasu i drgań w środowisku pracy.

Wdrożenie tego systemu umożliwia lepszą ochronę pracowników przed skutkami tych groźnych dla zdrowia czynników. Metoda opracowana przez naukowców z Warszawy wykorzystuje źródła energii odnawialnej do zasilania systemu, przez co może działać ekonomicznie i bez przerwy. W kategorii prac naukowych przyznano też nagrodę drugiego stopnia.

"Pamiętajmy - zwracam się tu do pracodawców, że inwestowanie w poprawę bezpieczeństwa pracy ma oprócz wymiaru społecznego, również istotny wymiar ekonomiczny" - powiedziała podczas uroczystości wręczenia nagród Rafalska.

Szefowa resortu rodziny i pracy przywołała badania Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego, z których wynika, że "każde euro wydane na poprawę warunków pracy generuje ponad dwa euro zysku w ciągu jednego roku od wdrożenia".

"Opracowania zgłaszane na konkurs to właśnie rozwiązania wdrożone. Oszacowano, że wdrożenie tych rozwiązań w tym roku przyniosło bezpośrednią poprawę warunków pracy niemal 12 tys. osób" - podkreśliła.Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podkreśliła, że ważnym osiągnięciem konkursu jest popularyzacja i wdrażanie konkretnych rozwiązań na rzecz poprawy warunków pracy. "Upowszechnianie wyników konkursu stwarza możliwość wykorzystania przez innych, wartościowych rozwiązań, dobrych praktyk, niekoniecznie tej sekcji gospodarki, z której one powstały" - podkreśliła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wręczono nagrody 45. edycji Konkursu Poprawy Warunków Pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA