PARTNERZY PORTALU

Wracają pieniądze z tarczy antykryzysowej

  • Autor: PAP/AT
  • 11 sie 2021 10:19

PFR odzyskał już ponad miliard złotych nienależnie przyznanych subwencji. Ta kwota może wzrosnąć kilkukrotnie.

Wracają pieniądze z tarczy antykryzysowej
Z 61 mld zł subwencji wypłaconych z pierwszej tarczy antykryzysowej co najmniej 1,2 mld zł trafiło do firm wbrew przepisom (fot. shutterstock)
REKLAMA

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", z 61 mld zł subwencji wypłaconych z pierwszej tarczy antykryzysowej co najmniej 1,2 mld zł trafiło do firm wbrew przepisom. Zwrotu tych pieniędzy zażądał Polski Fundusz Rozwoju.

"Ci, którzy uzyskali pomoc zgodnie z przepisami, mogą liczyć na całkowite bądź częściowe umorzenie otrzymanych kwot. Przedsiębiorcy, którym zdaniem PFR subwencja się nie należała, muszą ją zwrócić w całości: najwięcej kantory, handel hurtowy i przetwórstwo przemysłowe. Te branże muszą oddać w sumie ponad 800 mln zł. Ponad 30 mln zł musi też zwrócić branża gastronomiczna, ponad 40 mln zł przedsiębiorcy działający w transporcie i branży magazynowej, a ponad 12 mln zł podmioty związane z branżą nieruchomości" - napisano w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Jak wskazano w artykule "DGP", nieprawidłowości wynikają głównie z rozbieżności dotyczących sposobu liczenia obrotów. Najlepszym tego przykładem są kantory, które zdaniem PFR mocno je zawyżały, dzięki czemu otrzymały nieproporcjonalnie duże wsparcie.

"W całym programie tzw. pierwszej tarczy subwencje w wysokości 61 mld zł dostało prawie 350 tys. podmiotów. Szacujemy, że ok. 1-1,5 proc. firm zostało lub może być poproszonych o zwrot pieniędzy, które im się nie należały. Kwotowo będzie to zapewne większy odsetek, ponieważ zwracać będą podmioty, które otrzymały nieproporcjonalnie dużo. Zakładamy, że w sumie będzie to kilka miliardów złotych" - wyjaśnił Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, cytowany przez DGP.

Jak informuje dziennik, PFR zamierza rozmawiać z przedsiębiorcami, którzy uzyskali jego zdaniem nienależne subwencje i wzywać ich do zwrotu. W przypadku opornych sprawy mogą zostać skierowane do sądu.

"Do tej pory PFR nie zdecydował się jednak na skierowanie pozwów przeciw przedsiębiorcom. Wydaje się, że na taki krok z powodów politycznych instytucja może nie mieć zbyt szybko chęci - szczególnie biorąc pod uwagę krytykę przedsiębiorców związaną z Polskim Ładem" - napisano w środowym wydaniu "DGP".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wracają pieniądze z tarczy antykryzysowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA