Work-life balance to inwestycja w przyszłość firmy

Współczesny rynek pracy wymaga od pracodawców różnych form motywacji, dzięki którym mogą zdobyć nowych dobrych specjalistów, jednocześnie zatrzymując pozyskane dotychczas talenty w firmie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Work-life balance to inwestycja w przyszłość firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

30 sty 2014 5:54


Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi przez firmę Regus w Polsce w porównaniu z innymi krajami dużo trudniej utrzymać równowagę pomiędzy życiem zawodowych a prywatnym. Nowe pokolenia mają o wiele mniejszy problem z osiągnięciem harmonii. 75 proc. młodych pracowników czerpie z pracy większą przyjemność niż starsze pokolenie (53 proc.). Okazuje się również, że młodzi są bardziej zadowoleni także z własnej wydajności (80 proc. w porównaniu z 57 proc.).

Korzyści nie tylko dla pracowników

Firmy szukają rozwiązań wspierających work-life balance. Mają one przynieść nie tylko korzyści pracownikom, ale również zapewnić lepsze funkcjonowanie przedsiębiorstwu.

Dowodem na to, że nadmiar pracy nie służy firmie jest geneza powstania work-life balance. W latach 1978-1980 amerykańscy pracownicy działów personalnych zauważyli spadek kreatywności, efektywności i zaangażowania pracowników, mimo że czas pracy został wydłużony. Zwiększyła się liczba nieobecności w pracy z powodu problemów zdrowotnym o podłożu psychosomatycznym. Wyjaśnieniem był brak równowagi w życiu, a jednym z proponowanych rozwiązań była idea work-life balance.

Pozwala ona zwiększyć efektywność i zaangażowanie pracowników oraz zmniejszyć występowanie syndromu wypalenia zawodowego. Ponadto firma ciesząca się opinią dobrego pracodawcy ma większe szanse na pozyskanie najlepszych specjalistów. Dla przedsiębiorstw idea ta może się również okazać inwestycją w przyszłość. Gdy rynek ponownie stanie się rynkiem pracowników, wielu zatrudnionych odejdzie z firm mało dla nich przyjaznych.

Firmy przyjazne rodzicom

Coraz więcej firm tworzy programy wspierające rodziców. Microsoft od 2007 r. realizuje projekt „Working Parent" skierowany do kobiet w ciąży, rodziców wracających z urlopów macierzyńskich lub tacierzyńskich oraz rodziców, którzy mają dziecko poniżej 14 lat. Mogą oni korzystać z przywileju pracy zdalnej i elastycznego czasu pracy. Otrzymują również dwa dodatkowe dni opieki na dziecko, poza ustawowymi. Podczas pobytu na urlopie macierzyńskim pracownicy mogą korzystać z przydzielonych im narzędzi pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Aleksandra 2014-04-14 11:07:42

Super artykuł, same konkretne informacje :) Czytałam dzisiaj podobny artykuł na blogu goworka o work-life balance

Realistka 2014-01-30 11:44:51

Ale takie firmy to są wyjątki, które można policzyć na palcach 1 ręki, w większości firm pracodawcy oczekują że pracownik będzie siedział w pracy po godzinach, nie ważne czy pracuje wydajniej niż pozostali, dodatkowo że nie będzie to uwzględnione w nadgodzinach nawet gdy wymaga tego sytuacja.