×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Work-life balance ma mocnego konkurenta. Nadchodzi nowy trend

 • km
 • 2 cze 2022 20:00

Work-life fit to jeden z najnowszych światowych trendów na rynku pracy, który powoli wkracza do Polski. W skrócie to m.in. dowolność wyboru modelu pracy oraz elastyczne podejście do czasu i godzin realizacji projektów. Z raportu „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit” przygotowanego przez SW Research na zlecenie platformy rekrutacyjnej Talent Place wynika jednak, że pracy przed nami sporo.

Work-life balance ma mocnego konkurenta. Nadchodzi nowy trend
18 proc. przebadanych przyznaje się do znajomości trendu work-life fit (fot. Malte Helmhold/Unsplash)
REKLAMA
 • Obecnie mniej niż połowa firm w Polsce daje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej (25 proc.) lub hybrydowej (18 proc.). W co drugiej firmie model pracy jest ustalany odgórnie przez pracodawcę.
 • 18 proc. przebadanych przyznaje się do znajomości trendu work-life fit. - Polega nie tylko na możliwości pracy z dowolnego miejsca, w różnych godzinach, ale też bardziej elastycznym podejściu do formy świadczenia obowiązków, skupienia uwagi na efektach, a nie na czasie pracy - wyjaśnia Przemysław Kadula.
 • Zwolennicy koncepcji work-life fit wśród głównych jej zalet wymieniają możliwość wprowadzenia harmonii między życiem zawodowym a prywatnym.

Wprowadzenie początkowo zdalnego, a następnie hybrydowego modelu pracy do firm to jeden z  efektów pandemii COVID-19. Nowe modele pracy wymagają niewątpliwie elastyczności. Nie tylko od pracowników, ale także, a może przede wszystkim, od pracodawców.

Pracy jednak przed nami sporo. Z przeprowadzonego na zlecenie platformy rekrutacyjnej Talent Place badania „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit” wynika, że obecnie mniej niż połowa firm w Polsce daje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej (25 proc.) lub hybrydowej (18 proc.).

- Z naszego badania wynika, że pracownicy nie mogą liczyć na elastyczność ze strony pracodawców, a większość z nich ma narzucony model i stałe godziny pracy. Z tego powodu przeważnie są oni rozliczani z przepracowanego czasu, a nie zrealizowanych zadań - komentuje wyniki badań Przemysław Kadula, CEO Talent Place.

Zobacz: Część pracowników może się rozczarować. Pracodawcy już zdecydowali

Elastyczność poziom minimum

W co drugiej firmie (51 proc.) model pracy jest ustalany odgórnie przez pracodawcę. W przypadku 39 proc. firm możliwość wyboru modelu pracy zależy od stanowiska, a w 10 proc. decyzja zależy od woli pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Work-life balance ma mocnego konkurenta. Nadchodzi nowy trend
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Łukasz 2022-06-03 20:49:10

  W nie jednej firmie pracowałem. Worki life fit nie ma szans przyjąć się w polskich firmach. Panuje w nich zbyt duży bałagan organizacyjny. Jedno zadanie przerywane dziesiątkami innych bo to na już to dla kogoś a potem ciągle zdziwienie że pierwotne zadanie nie jest wykonane. Ale o tym że na jego wykonanie potrzebny jest czas to już się zapomina. Dopuku organizacja pracy, zarządzanie firmą działami nie stanie na wyższym poziomie nie mamy szans na wprowadzenie takich ideii

 • Tabu 2022-06-03 20:14:47

  A ktoś kto przykładowo produkuje leki, praca przy maszynie, nazwałbym umysłowo fizyczna, dużo myślenia ale i dużo robienia rękami, jak może zacząć pracować zdalnie?

 • Praca zdalna 2022-06-03 14:36:17

  Praca zdalna przy układaniu asfaltu - każdego dnia zdała od domu. Praca hybrydowa - na tyle blisko domu, że w nim nocujesz. Wszystkie te dywagacje odnoszą się do jednego typu pracy - pracy umysłowej.

 • Hanka 2022-06-03 14:09:43

  Pracuję w firmie, która zatrudnia na całym świecie blisko 15 tysięcy pracowników. Firma skandynawska, dla której komfort pracownika jest wazny. Nowoczesne zarzadzanie organizacją , nie przypominajace feudalnych metod zarzadzania pracownikami. Pracownicy mogą pracować zdalnie. hybrydowo bądź stacjinarnie. Mogę pracować z dowolnego miejsca w Polsce. Naprawdę takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę.

 • Krk 2022-06-03 06:33:06

  Dlatego młodzi ludzie nie wybierają takich zawodów jak np budownictwo bo tam nie ma szans na prace np zdalną, work-life-fit, itd, nawet podwyższenie płac tego nie zmieni

  • Artur 2022-06-03 15:01:29

   Ja jestem budowlańcem i pracuje hybrydowo Jako konstruktor

   • Lach 2022-06-03 16:15:25

    Łojej łojej to żeś mu powiedział hoho

  • BBB 2022-06-04 01:17:51

   Oczywiście można sobie za taką sobie kasę siedzieć w korpo, wszystko jedno jak: zdalnie, hybrydowo czy stacjonarnie. A można mieć sensowny zawód jak budowlaniec właśnie i zarabiać naprawdę fajne pieniądze 💸💸💸💰💰💰 coś za coś 😉

   • it 2022-06-11 09:52:23

    Pracowałem jako budowlaniec, obecnie pracuję w IT, praca na budowie to 10 h, najczęściej od więc co najmniej o 6 trzeba wstać, pracę zaczynasz o 7, więc o 17 kończysz pracę, trzeba jeszcze wrócić, najczęściej ok 17:30 jesteś w domu. Praca w IT wstajesz o 6:55, o 7 zaczynasz pracę, o 15 kończysz. Masz jeszcze cały dzień na życie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA