×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wolne zawody w Polsce, czyli portret profesjonalisty 2017

  • Piotr Toborek
    pt
  • 26 paź 2017 13:23

Osoby wykonujące wolne zawody funkcjonują dziś w Polsce w wyjątkowo sprzyjających warunkach. Stabilny wzrost gospodarczy napędzany konsumpcją prywatną oznacza, że przedsiębiorcom łatwiej jest prowadzić działalność, nawet w środowisku mocnej konkurencji. Większość profesjonalistów widzi źródła dalszego rozwoju w zdobywaniu nowych rynków lub zwiększonej liczbie zleceń.

Wolne zawody w Polsce, czyli portret profesjonalisty 2017
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Poziom dochodów uzyskiwanych przez profesjonalistów jest bardzo zróżnicowany. Jedynie 3,3 proc. z nich zarabia miesięcznie więcej niż 15 tys. zł netto.

• Reprezentanci wolnych zawodów stanowią dla banków bardzo atrakcyjną grupę klientów.

• Część z nich już dziś spełnia kryteria przynależności do segmentu premium.

 

W porównaniu z ubiegłym rokiem znacząco wzrosła ich otwartość na finansowanie zewnętrzne przeznaczone na inwestycje. Już niemal co drugi przedstawiciel wolnych zawodów deklaruje, że oszczędza dodatkowo na emeryturę – wynika z drugiej edycji raportu Deutsche Bank „Wolne zawody w Polsce. Portret profesjonalisty 2017”.

Opisana w raporcie Deutsche Bank grupa to reprezentanci różnych zawodów. To m.in. lekarze prowadzący własną praktykę, weterynarze, adwokaci, notariusze, księgowi, psychologowie i architekci.

Klient premium

Poziom dochodów uzyskiwanych przez profesjonalistów jest bardzo zróżnicowany. Jedynie 3,3 proc. z nich zarabia miesięcznie więcej niż 15 tys. zł netto. Ponad 42 proc. uzyskuje dochód między 2 a 4 tys. zł, a blisko 12 proc. pomiędzy 7 a 15 tys. zł.

Osoby wykonujące jednoosobową działalność gospodarczą zarabiają przeciętnie więcej niż profesjonaliści pracujący na innych zasadach. Co ciekawe, ponadprzeciętne dochody nie są uważane za ważny atut wolnego zawodu. Większe znaczenie mają możliwości rozwoju i doszkalania się w organizacji branżowej (13,3 proc. wskazań) oraz prowadzenie własnej działalności (10,2 proc.).

 – Reprezentanci wolnych zawodów stanowią dla banków bardzo atrakcyjną grupę klientów. Część z nich już dziś spełnia kryteria przynależności do segmentu premium. Inni, dzięki rozwojowi kariery lub działalności biznesowej, zapewne dołączą do tego grona w niedalekiej przyszłości – przewiduje Monika Szlosek, dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank.

Oddech konkurencji

Rok temu rosnące koszty działalności dotykały niemal co drugiego reprezentanta wolnych zawodów. Było to wówczas drugie najczęściej wskazywane przez nich wyzwanie. Obecnie problem ten doskwiera zaledwie co piątemu. Profesjonaliści patrzą optymistycznie w przyszłość. Niemal co piąty jest przekonany, że w perspektywie pięciu lat skala jego biznesu zdecydowanie się zwiększy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wolne zawody w Polsce, czyli portret profesjonalisty 2017

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA