PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wojna zmieniła Ukraińców. Większość deklaruje chęć powrotu do kraju

  • Autor: PAP/AH
  • 6 gru 2022 7:56

Większość wymuszonych przesiedleńców z Ukrainy deklaruje chęć powrotu, część z nich już wróciła. Wierzę, że po wojnie pojawi się grupa ludzi, która będzie na tyle zamożna, że nie będzie myślała wyłącznie o przetrwaniu i będzie mogła poświęcić swoje siły – fizyczne i moralne na odbudowę i aktywizm obywatelski. Już są sygnały, które by na to wskazywały – powiedział ukraiński socjolog z Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie Danyło Sudyn.

Wojna zmieniła Ukraińców. Większość deklaruje chęć powrotu do kraju
Większość wymuszonych przesiedleńców z Ukrainy deklaruje chęć powrotu, część z nich już wróciła. fot. unsplash
REKLAMA
  • Migracja oczywiście była i pozostaje dużym problemem na Ukrainie. Jak mówi Danyło Sudyn, migracji nie należy jednak traktować wyłącznie w kategoriach nieodwracalnego wyjazdu za granicę najlepszych ludzi.
  • Większość wymuszonych przesiedleńców z Ukrainy deklaruje chęć powrotu, część z nich już wróciła.
  • Jak wskazuje socjolog, wojna zmieniła nastawienie Ukraińców do państwa. 

W 1998 roku ukazała się książka Roberta Mackaya, która nosiła tytuł "Test wojny". Jest to poważna praca analityczna, która na podstawie dogłębnej analizy danych, pokazuje, jak społeczeństwo Wielkiej Brytanii stawiło czoła wyzwaniom podczas II wojny światowej. Autor zademonstrował, jak wojna staje się testem na zdolność instytucji społecznych, skuteczność systemu redystrybucji zasobów, spójność narodu. Co zmieniło się w ukraińskim społeczeństwie od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji, jakie zmiany społeczne można zaobserwować już, a jakie zakładane są w odległej perspektywie?

- Zgodzę się z tezą, która już teraz wydaję się oczywista, że każda wojna może spowodować znaczące zmiany modernizacyjne, nawet jeśli walki nie rozciągną się na terytorium całego kraju lub nie dotkną bezpośrednio całego narodu. Wystarczy wspomnieć Wojnę Krymską, która toczyła się na bardzo małym kawałku terytorium Imperium Rosyjskiego w latach 1853-1856 i doprowadziła do zainicjowania reform w latach 60-70 XIX wieku, lub konsekwencje klęski Rosjan w wojnie z Japonią w latach 1904-1905.

Czytaj także: Wielka szansa może zmienić się w wielki problem. Tak się przed nim uchronimy

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojna zmieniła Ukraińców. Większość deklaruje chęć powrotu do kraju

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA