×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Polska ma swoje 5 minut. Nie można ich zmarnować

Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza po raz pierwszy w swojej historii zorganizowała zbiórkę pieniędzy na pomoc uchodźcom. W sumie wartość udzielonej przez nich pomocy to ponad 3 mln zł. Jak teraz widzą swoją rolę, kiedy zbliża się zima i potrzeby będą jeszcze większe, a inflacja i kolejne obciążenia finansowe polskich przedsiębiorców mogą zniechęcać do niesienia pomocy? M.in. o tym rozmawiamy z Jackiem Piechotą, prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Polska ma swoje 5 minut. Nie można ich zmarnować
Rosja zaatakowała Ukrainę pod koniec lutego 2022 roku. (fot. Unsplash/Yura Khomitskyi)
REKLAMA
 • Polska stała się najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy w UE. Eksport towarów z Polski do Ukrainy bije wszelkie rekordy.
 • Dla naszego rozmówcy, prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacka Piechoty to jasny komunikat, że już teraz polskie firmy powinny rozpocząć przygotowania do odbudowy Ukrainy z wojennych zniszczeń. A pomoc firmom w funkcjonowaniu w tak trudnym czasie to teraz główne zadanie Izby.
 • Jacek Piechota pytany o to, czy mimo szalejącej inflacji i wielu finansowych obciążeń, z jakimi już niebawem będą mierzyli się przedsiębiorcy, Polakom starczy sił i chęci na niesienie pomocy, odpowiada bez wątpienia "jestem o tym przekonany".

Minął siódmy miesiąc wojny w Ukrainie. Nic nie zapowiada, że agresja Rosji szybko się skończy. Realizuje się scenariusz konfliktu tlącego się przez wiele lat. Tymczasem idzie zima, czyli nowe problemy i spore wyzwanie dla ludzi, którzy zostali na Ukrainie. Mamy w sobie tyle siły, żeby dalej ich wspierać?

Jestem przekonany, że ta siła w nas będzie. Kilka tygodni temu doskonale ujął to prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Powiedział: „czy będzie zimno, czy głód, to nie chcemy Rosjan w Ukrainie”. Polacy myślą podobnie, a ostatnie miesiące bardzo zbliżyły nasze społeczeństwa do siebie. Więc podobnie jak Ukraińcy, jesteśmy gotowi do dużych wyrzeczeń w imię wolności. Także wolności naszych wschodnich sąsiadów.

Pana zdaniem inflacja wyhamuje w Polakach zapał do pomagania?

To jest jeden element, który na pewno nie sprzyja oferowaniu szerokiego zakresu pomocy. Drugi to oswojenie się z sytuacją. Zaczęliśmy przechodzić do porządku dziennego nad tym, że jest konflikt, że spadają bomby, że Ukraina potrzebuje pomocy. To zmęczenie jest naturalne.

Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (fot. PUIG)
Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (fot. PUIG)

Jednak po stronie firm zainteresowanie Ukrainą jest. Chęć niesienia pomocy na razie nie słabnie. Ale co tu dużo mówić – inflacja, podwyżki wynagrodzeń, rosnące koszty prowadzenia działalności, to wszystko zaczyna być problemem. Zaczynamy zastanawiać się, jak utrzymać swój biznes, jak dalej funkcjonować na rynku – to również przekłada się na możliwości pomocowe. Z pewnością będą one bardziej ograniczone.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Wojna w Ukrainie sprawiła, że Polska ma swoje 5 minut. Nie można ich zmarnować
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zarin 2023-03-23 03:18:16

  5 minut na co? Na to, aby dodawać do wszystkich tablic język ukrów? Zamiast w przyszłość cofacie się w do wschodniego średniowiecza.

 • jurek 2022-12-03 17:20:34

  Niemców lubię, Rosjan szanuję, a tych zza Buga mam w głębokim poważaniu.

 • Jan 2022-10-05 20:39:02

  Jakie 5 minut o co chodzi kto nas pakuje w kłopoty.

 • Okradziony w OFE 2022-10-05 19:05:20

  Tak tak! 5 minut na zubożenie Polaków, pozbawienie ich oszczędności, rozbuchanie deficytu budżetowego do granic absurdu i zadłużenie kolejnego pokolenia Polaków. Ale co to kaczykota obchodzi? Ani on, ani jego kot tego długu spłacać nie będzie! A co się nacieszy rozdzielaniem kĄfitur, synekur i innej melasy, w której moczą swoje kacze mordy jego wierni słudzy!

 • Krasawica 2022-10-05 09:07:10

  Komuszek ze Szczecina niech nie zapomina o pomagierach ruskich morderców z RFN, Austrii czy Holandii, którzy przez dziesiątki lat futrowali naczelnego ruskiego mordercę dziesiątkami miliardów euro na zbrojenia - za łapówki i geszefty. Komuszkowi ze Szczecina łatwo się zapomina, co dla Rosji robili jego ulubieńcy typu Schroeder, Merkel, Scholz czy całe zastępy polityków austriackich oraz wielka holenderska pralnia pieniędzy ruskich morderców, ale to nie powód, by inni zapominali o tych ,,zasługach" Niemiec, Austrii czy Holandii we wspieraniu ruskich morderców.

  • Sin 2022-10-05 13:27:09

   Współczuję twojej rodzinie o ile ja masz

  • emeryt 2023-03-08 22:16:20

   krasawica co ty ćpasz to co piszesz to bełkot no chyba że jesteś pisiorski troll

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA