W porównaniu do lutego marcowy odczyt indeksu koniunktury PIE oraz BGK jest wyższy; przedsiębiorcy jednak zwracają uwagę na niepewność gospodarczą wynikająca z agresji Rosji na Ukrainę - informuje w piątek Polski Instytut Ekonomiczny.
- Autor: PAP/JP
- •4 mar 2022 15:29

- Zgodnie z informacją, Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego wzrósł w marcu 2022 r. do poziomu 102,4 pkt., co oznacza lekką przewagę nastrojów pozytywnych.
- Względem lutego indeks jest wyższy o 9,4 pkt., a w porównaniu do marca ub.r. indeks jest wyższy o 12,1 pkt.
- PIE poinformował, że o wzroście indeksu w marcu zdecydowały komponenty, w przypadku których odnotowaliśmy przewagę ocen pozytywnych (płynność finansowa, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne), jak również zdecydowanie pozytywne zmiany komponentów, w których miesiąc wcześniej odnotowaliśmy silne spadki m/m, czyli w wartości sprzedaży oraz w nowych zamówieniach.
"Obecnie na spadek wartości sprzedaży wskazuje 28 proc. przedsiębiorstw (miesiąc temu 54 proc.), a na spadek liczby nowych zamówień 24 proc. firm (miesiąc temu 45 proc.). Marcowy pomiar MIK został przeprowadzony w wyjątkowych okolicznościach, w trakcie 6. dnia wojny w Ukrainie, wywołanej przez Rosję i Białoruś. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, iż pomimo wzrostu niepewności gospodarczej, po stronie przedsiębiorstw nie widać paniki" - wskazał Instytut.
Jak poinformowano, w marcowym odczycie cztery komponenty, spośród siedmiu, znalazły się powyżej odczytu neutralnego. Są to: płynność finansowa (114 pkt.), wynagrodzenia (111,7 pkt.), zatrudnienie (111,5 pkt.) oraz moce produkcyjne (107 pkt.). Dla porównania, w 2021 r. w marcowym odczycie trzy komponenty przekroczyły próg neutralny i były to: zatrudnienie (109,5 pkt.), płynność finansowa (107,5 pkt.) oraz wynagrodzenia (105,9 pkt.), przy czym wartości odczytu były dla nich niższe niż obecnie.
"Na nastroje przedsiębiorców pozytywnie mógł wpłynąć obserwowany w lutym spadek liczby zachorowań na COVID-19 i uruchomienie tarczy antyinflacyjnej. Z drugiej strony, agresja Rosji na Ukrainę zwiększyła niepokoje przedsiębiorstw pod koniec lutego, natomiast obecna dynamiczna sytuacja mogła jeszcze nie mieć wpływu na odnotowywane w całym miesiącu wyniki firm dotyczące np. wartości sprzedaży czy liczby nowych zamówień" - tłumaczą analitycy PIE.

KOMENTARZE (1)