PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wojna nie spowodowała paniki wśród firm, ale niepewność rośnie

W porównaniu do lutego marcowy odczyt indeksu koniunktury PIE oraz BGK jest wyższy; przedsiębiorcy jednak zwracają uwagę na niepewność gospodarczą wynikająca z agresji Rosji na Ukrainę - informuje w piątek Polski Instytut Ekonomiczny.

  • Autor: PAP/JP
  • 4 mar 2022 15:29
Wojna nie spowodowała paniki wśród firm, ale niepewność rośnie
Przedsiębiorcy zwracają uwagę na niepewność gospodarczą wynikająca z agresji Rosji na Ukrainę (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zgodnie z informacją, Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego wzrósł w marcu 2022 r. do poziomu 102,4 pkt., co oznacza lekką przewagę nastrojów pozytywnych.
  • Względem lutego indeks jest wyższy o 9,4 pkt., a w porównaniu do marca ub.r. indeks jest wyższy o 12,1 pkt.
  • PIE poinformował, że o wzroście indeksu w marcu zdecydowały komponenty, w przypadku których odnotowaliśmy przewagę ocen pozytywnych (płynność finansowa, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne), jak również zdecydowanie pozytywne zmiany komponentów, w których miesiąc wcześniej odnotowaliśmy silne spadki m/m, czyli w wartości sprzedaży oraz w nowych zamówieniach.

"Obecnie na spadek wartości sprzedaży wskazuje 28 proc. przedsiębiorstw (miesiąc temu 54 proc.), a na spadek liczby nowych zamówień 24 proc. firm (miesiąc temu 45 proc.). Marcowy pomiar MIK został przeprowadzony w wyjątkowych okolicznościach, w trakcie 6. dnia wojny w Ukrainie, wywołanej przez Rosję i Białoruś. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, iż pomimo wzrostu niepewności gospodarczej, po stronie przedsiębiorstw nie widać paniki" - wskazał Instytut.

Jak poinformowano, w marcowym odczycie cztery komponenty, spośród siedmiu, znalazły się powyżej odczytu neutralnego. Są to: płynność finansowa (114 pkt.), wynagrodzenia (111,7 pkt.), zatrudnienie (111,5 pkt.) oraz moce produkcyjne (107 pkt.). Dla porównania, w 2021 r. w marcowym odczycie trzy komponenty przekroczyły próg neutralny i były to: zatrudnienie (109,5 pkt.), płynność finansowa (107,5 pkt.) oraz wynagrodzenia (105,9 pkt.), przy czym wartości odczytu były dla nich niższe niż obecnie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Na nastroje przedsiębiorców pozytywnie mógł wpłynąć obserwowany w lutym spadek liczby zachorowań na COVID-19 i uruchomienie tarczy antyinflacyjnej. Z drugiej strony, agresja Rosji na Ukrainę zwiększyła niepokoje przedsiębiorstw pod koniec lutego, natomiast obecna dynamiczna sytuacja mogła jeszcze nie mieć wpływu na odnotowywane w całym miesiącu wyniki firm dotyczące np. wartości sprzedaży czy liczby nowych zamówień" - tłumaczą analitycy PIE.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wojna nie spowodowała paniki wśród firm, ale niepewność rośnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Tyrr 2022-03-04 20:26:27

    No niestety embargo na Rosję da nam po kieszeni,ale epiej teraz pocierpiec niz w 100% sie uzależnić w przyszłości. Budowlanka spowolni,drożyzna stali,cementu,żywność--brak nawozów Nie wiem czy sobie zdajecie ile surowców się ściąga . Brak fachowców w naszym Rządzie a co za tym idzie nie mamy spójnego planu gospodarczego,obronnego. Tylko frazesy w telewizji. Pozdrawiam

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA