Własna firma - jak ułatwić trudny start?

- Chcemy by rozpoczynający działalność gospodarczą mieli trochę czasu na rozwój swojego biznesu - twierdzi Adam Szejnfeld, poseł PO i proponuje pakiet startowy dla firm obejmujący m.in. wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Własna firma - jak ułatwić trudny start?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Adam Sofuł)

wnp.pl

30 sty 2014 8:56


Podobnie jest ze składką zdrowotną - już dzisiaj przecież funkcjonuje podobny mechanizm - zawieszenie działalności gospodarczej na okres do 24 miesięcy, chociaż z praktyczną możliwością "rolowania tego okresu", w którym przedsiębiorca nie płaci składek i tylko od jego decyzji zależy czy w tym czasie będzie opłacał dobrowolną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, czy też nie - dodaje poseł, podkreślając, że proponowane rozwiązanie będzie miało charakter dobrowolny. - To przedsiębiorca zdecyduje, czy chce z tego instrumentu skorzystać czy nie - powiedział nam Adam Szejnfeld.

Czytaj też: Większe wsparcie na biznes dla młodych

Kolejna propozycja posła Szejnfelda nie stanowi na pozór żadnej nowości - instytucja kredytu podatkowego jest już dziś znana w polskim systemie prawnym. - To jednak martwy przepis. Możliwość skorzystania z kredytu podatkowego obwarowano takimi ograniczeniami, że na palcach można policzyć przedsiębiorców, którzy z tego skorzystali. To jednostkowe przypadki.

Taki, a nie inny kształt obecnych uregulowań to nie przypadek, ani błąd twórców ustawy, lecz w moim przekonaniu celowe działanie - z jednej strony wprowadzono przepisy, którymi można było się pochwalić, że ułatwią życie przedsiębiorcom, z drugiej zaś postawiono takie kryteria, które uniemożliwiają skorzystanie z tego narzędzia. To przykład polskiej biurokracji w czystym wydaniu.

Dlatego należy to zmienić - twierdzi Adam Szejnfeld. Dotąd, aby skorzystać z kredytu podatkowego, trzeba było prowadzić działalność, przez co najmniej 10 miesięcy. Zatrudniać, co najmniej 5 osób. - W polskich realiach, gdzie dominują mikroprzedsiębiorstwa pięciu zatrudnionych to już spora firma - uśmiecha się poseł PO. Dlatego jego propozycje usuwają te bariery.

Projekt zakłada, że z kredytu będzie można korzystać od samego początku założenia działalności gospodarczej. Obowiązywałby przez 2 lata. Później w ciągu pięciu lat trzeba będzie zapłacić zaległe podatki w ratach wysokości 1/5 wartości tego kredytu rocznie, ale bez żadnych odsetek. - Taka ulga finansowa ma o tyle duże znaczenie, że początkujący przedsiębiorcy, ze względu na brak historii kredytowej i zabezpieczeń, nie mogą liczyć na kredyt komercyjny. Taki kredyt podatkowy może więc zapewnić środki na rozwój firmy w pierwszym okresie działalności - podkreśla Adam Szejnfeld.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.