Własna firma? Co trzeci Polak na swoim pracuje ponad 50 godzin tygodniowo

W ciągu tygodnia statystyczny właściciel firmy spędza w pracy średnio o 4 godziny więcej od pracownika etatowego. Tydzień pracy co trzeciego z nich przekracza 50 godzin. Właściciele firm w zdecydowanej większości angażują się w biznes także poza swoim stanowiskiem pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Własna firma? Co trzeci Polak na swoim pracuje ponad 50 godzin tygodniowo

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

26 lis 2015 8:01


Globalne badanie przeprowadzone przez Sage pokazuje skalę wyrzeczeń ponoszonych przez właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, które są motorem gospodarki. Wyniki badania jednoznacznie wskazują, że właściciele przedsiębiorstw realizują swoje zawodowe pasje i cele pracując przeciętnie więcej od ludzi zatrudnionych w firmach.

Tylko w czasie poza „ustawowym etatem”, mali i średni przedsiębiorcy w skali globalnej gospodarki wytwarzają równowartość 8,3 bilionów dolarów. Marzenia i pasje mają jednak swoją cenę.

Niemal połowa (46 proc.) wszystkich właścicieli firm na świecie pracuje ponad 40 godzin w tygodniu. Niemieccy przedsiębiorcy należą do najciężej pracujących, aż 57 proc. z nich w tygodniu pracuje ponad 40 godzin. Australijscy właściciele firm lepiej radzą sobie z bilansowaniem życia zawodowego z prywatnym – tylko 31 proc. z nich twierdzi, że pracuje ponad 40 godzin w tygodniu.

W Polsce właściciele firm i samozatrudnieni również pracują dłużej od ludzi zatrudnionych na etacie. W ciągu tygodnia statystyczny właściciel firmy spędza w pracy średnio o 4 godziny więcej od pracownika etatowego.

Ta różnica oznacza, że w ciągu roku właściciel pracuje tyle, co etatowy pracownik w okresie 13 miesięcy. Jest jednak wielu przedsiębiorców pracujących bardzo ciężko – ponad 30 proc. właścicieli firm przyznaje, że ich tydzień pracy przekracza 50 godzin.

Życie prywatne przedsiębiorców

Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage zwraca uwagę, że przytoczone statystyki odnoszą się do badania czasu poświęcanego na pracę na stanowisku, np. w biurze.

- Zdecydowana większość właścicieli firm w rzeczywistości pracuje i angażuje się we własny biznes także poza swoim stanowiskiem pracy. Powszechnie słyszy się opinię, że praca na swoim nie ma przerw i trwa od rana do nocy. Pracownikom etatowym, którzy mają zakontraktowany czas pracy, zazwyczaj łatwiej jest oddzielać życie prywatne od zawodowego. Dla właściciela firmy, który prowadzi ją z pasją, ciągłe zaangażowanie w biznes jest czymś naturalnym – mówi Piotr Ciski.

Statystycznie przedsiębiorcy dwukrotnie rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich. Rzadziej też wyjeżdżają na urlop, a gdy już wyjadą na wypoczynek, zazwyczaj nadal są zaangażowani w zarządzanie swoim biznesem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.