×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wino im starsze, tym lepsze. Pracownik też?

  • Autor: jm
  • 4 mar 2014 9:33

W dzisiejszych czasach żyjemy dłużej niż kiedykolwiek wcześniej. Jednocześnie wydłuża się okres aktywności zawodowej. Według Eurostatu w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić niemal jedną czwartą naszego społeczeństwa.

Wino im starsze, tym lepsze. Pracownik też?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
W celu dostosowania się do warunków rynku pracy, na pewnym etapie kariery, zdecydowana większość z nas będzie musiała rozważyć przekwalifikowanie się. Dotyczy to również starszych stażem pracowników, którzy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu mogą być niezwykle cenni dla firmy i stać się mentorami dla młodszych generacji, wchodzących na rynek pracy. Jak zarządzać wiekiem i dlaczego warto tworzyć wielopokoleniowe zespoły.

Talenty czekają

Według badań Amerykańskiego Biura Statystyk Pracy, osoby starsze są bardziej lojalne wobec swoich pracodawców. Średni czas stażu pracy w jednej firmie dla osób w wieku 55-64 jest ok. trzy razy dłuższy niż osób w wieku 25-34. Dane te potwierdzają także wnioski autorów "Diagnozy obecnej sytuacji kobiet i mężczyzn 50+ na rynku pracy w Polsce".

Oznacza to, że zatrudnienie pracownika ze starszego pokolenia będzie się wiązało z mniejszą rotacją podwładnych, a tym samy oszczędnością kosztów związanych ze szkoleniem nowych osób. Dodatkowo, zatrudnienie pracowników po pięćdziesiątym roku życia zwalnia z opłacania za nich składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Krótszy jest także okres opłacania zasiłku chorobowego.

Kilka zawodów

W ciągu ostatnich kilku lat wielu pracodawców zmniejszyło zatrudnienie, często kosztem menedżerów średniego szczebla. Jak pokazują nasze analizy, pracodawcy szukają teraz głównie pracowników o konkretnych umiejętnościach. Spośród osób obecnych na rynku pracy starają się znaleźć te najbardziej wszechstronne i posiadające najwięcej kompetencji. Najczęściej pula talentów posiadanych przez pracownika jest tym większa, im bardziej jest on doświadczony.

- Dlatego pracodawcy powinni przychylniej spojrzeć na kandydatów w wieku 50+. Mimo, że starsi pracownicy mogą być nowi w danej firmie lub branży, są oni wyposażeni w szereg tzw. uniwersalnych umiejętności, które zdobywali w trakcie swojego zatrudnienia. Zdobyte doświadczenie, czyni z nich źródło wielu cennych cech, które może wykorzystać nowy pracodawca - mówi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

- Przez ostatnie lata ukształtował się określony model drogi zawodowej - pod koniec aktywności zawodowej pracownik był w stanie dojść do stanowiska starszego specjalisty lub managera. Dziś nasze życie zawodowe się wydłuża, a konieczność zmiany branży wiąże się z rozpoczynaniem pięcia się w hierarchii na nowo. Kandydaci z tego segmentu wiekowego muszą być jednak na to otwarci - dodaje Małgorzata Majewska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wino im starsze, tym lepsze. Pracownik też?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA