PARTNERZY PORTALU

Wiesław Janczyk: Ewentualne rozdzielenie usług audytu i doradztwa będzie ważone przez Parlament

  • Autor: PAP/JS
  • 9 lut 2017 19:53

Ewentualne rozdzielenie usług audytu i doradztwa będzie ważone głosem Sejmu i Senatu - powiedział wiceminister finansów Wiesław Janczyk podczas posiedzenia podkomisji zajmującej się projektem ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym.

Wiesław Janczyk: Ewentualne rozdzielenie usług audytu i doradztwa będzie ważone przez Parlament
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Do problemu ewentualnego rozdziału usług audytorskich od doradztwa nawiązał Jan Szewczak (PiS). Wskazał, że w artykule na jednym z portali porównano prace nad projektem do afery Rywina. "Taka forma nacisku na komisję spełni zadanie odwrotne od założonego (...). Zdajemy sobie sprawę, o jakie interesy się toczy ta sprawa. Ale naszą, ministerstwa rolą i zadaniem jest dbanie o interes polskiego państwa i polskich podatników" - zapewnił Szewczak.

"Niewątpliwie w tym kontekście pojawia się problem rozdziału doradztwa od audytu. Wydaje nam się, że ten problem trzeba podjąć, decyzje trzeba będzie podjąć. My apelujemy w imieniu przedstawicieli podkomisji do ministerstwa o podjęcie tego tematu. On jest ważny, ważny jest dla środowiska, ważny jest też - wydaje się - z punktu widzenia interesów polskiego państwa" - oświadczył Szewczak.

Podkomisja w czwartek rozpatrzyła kolejne kilkadziesiąt poprawek do projektu. Prace przebiegają powoli, bowiem sejmowe biuro legislacyjne zgłasza obszerne poprawki do niemal każdego artykułu.

Obecny na posiedzeniu wiceminister finansów Wiesław Janczyk przyznał, że rozdzielenie doradztwa od usług to jeden z bardzo ważnych, podstawowych tematów.

"Niewątpliwie to jest temat, który do końca procedowania tej ustawy będzie ważony głosem Sejmu, głosem Senatu, głosem podkomisji, komisji finansów. My jesteśmy tutaj otwarci na to myślenie o tym zakresie podziału tego rynku i tych czynności. I na pewno jedynym ograniczeniem, jakie tutaj występuje jest prawo UE, ta dyrektywa, którą wdrażamy. Natomiast cała reszta należy do państwa decyzji" - powiedział.

Wyjaśnił, że każdy etap prac nad projektem jest udokumentowany, a resort bierze za nie pełną odpowiedzialność zarówno etyczną, jak i zawodową.

Merytorycznie o budzącej emocje, zwłaszcza wśród firm audytorskich, propozycji środowiska firm doradczych, by zakazać świadczenia usług audytorskich i doradczych w jednej firmie przez jeden podmiot podkomisja nie dyskutowała.

We wtorek podczas poprzedniego posiedzenia podkomisji, jej przewodniczący Artur Soboń poinformował, że otrzymał listy zarówno od przedstawicieli firm doradztwa podatkowego, jak i biegłych rewidentów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiesław Janczyk: Ewentualne rozdzielenie usług audytu i doradztwa będzie ważone przez Parlament

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA